Glas Koncila br. 43/2024.

KOMENTAR: NAKON SMRTI OCA TEOLOGIJE OSLOBOĐENJA
Teologija nije za politiku
INTERVJU: AMERIČKI POVJESNIČAR CARLOS EIRE
»Katolik koji ne vjeruje u čudesa nije katolik«
KAKO ODGOVORITI NA PROZIVKE?
Krunica nije pogansko blebetanje
POLITIČKE ELITE
Nastojanje zadržavanja kontrole nad sastavom ustavnih sudaca
KOMPROMITIRANA POLITIKOM I IDEOLOGIJOM
Zaštita ekologije
VELIKA MEĐUGORSKA DOMOVINSKA DUHOVNA OBNOVA
Što je prožeto evanđeljem, to je najbolje i za čovjeka i za narod i za institucije
KAKO ĆE SE GOVORITI U BUDUĆNOSTI
Biti »frend« i biti prijatelj nije isto
SEDMEROČLANA OBITELJ PRIBANIĆ
»Javlja nam se mnoštvo poznatih i nepoznatih, i baš po tome čovjek vidi koliko je Bog velik«
KAKO IZGLEDA NEBESKA VOJSKA?
Oruđa gnjeva, komični alegorist i boležljivi pješak
DRUŠTVENE MREŽE I AUTENTIČNI LJUBAVNI ODNOSI (2)
Između osnaživanja stvarnih odnosa i gubljenja vremena za življenje stvarnoga života

Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za nedjelju 27. listopada.

Ususret svetkovini Svih svetih novi se broj otvara prigodnom naslovnom fotografijom i ulomkom iz propovijedi bl. Alojzija Stepinca na svetkovinu Svih svetih 1945.

»Kada u religiji otkrijete nešto čudno i naoko besmisleno, vjerojatno se približavate samoj biti te religije«, dočarava važnost svetačke levitacije i bilokacije ugledni profesor povijesti na američkom Sveučilištu »Yale« dr. Carlos Eire. Autor znanstvene studije posvećene tim neuobičajenim čudesima u središnjem intervjuu ističe da je riječ o globalnim religijskim fenomenima koji se mogu pouzdano povijesno istraživati, a nastavljaju se i danas. Izlažući racionalnu opravdanost vjere u čudesa, ususret svetkovini Svih svetih levitaciju i bilokaciju uspoređuje i s naoko sličnim okultnim pojavama. »Đavao postoji dovoljno dugo da zna manipulacijom prirodnih zakona oponašati Božje djelo«, zaključuje.

Treća domovinska duhovna obnova u organizaciji i na poziv Marijanskoga zavjeta za domovinu održana je od petka 11. do nedjelje 13. listopada u velikoj dvorani Dječjega sela u Međugorju. Tristotinjak sudionika slušalo je tri dana nagovore trojice duhovnika, salezijanca don Damira Stojića, isusovca o. Ike Mandurića i fra Joze Grbeša, a meditativnom i molitvenom raspoloženju pridonosio je glazbeni obol akademske gitaristice i kantautorice Tamare Perc. Dojmove s toga susreta prenosi ovotjedna reportaža.

Stranice Glasa Koncila donose i svjedočanstvo sedmeročlane obitelji koja je u nedavnom je požaru izgubila kuću, ali ne i vjeru. »Snalazimo se i hrabrimo. Trudimo se odgajati djecu u vjeri, a sada i ona pomažu da naša vjera odraste«, govori obitelj.

Razlika između pravih prijateljstva i prijateljstava koja prerastaju u toksične odnose naslovna je tema listopadskoga izdanja magazina Prilike koje dolazi uz novi broj Glasa Koncila. Rubrika Književnost predstavlja povezanost Mjeseca hrvatske knjige i Noći svetaca. Listopadsko izdanje Prilike raspravlja o tome koja je prava svrha NATO-a i kako je taj vojni savez uopće nastao. U Hrvatskoj od raka pluća godišnje oboli oko 3000 osoba, a to je tema koja se našla u fokusu rubrike Zdravlje. Iz perspektive socijalne politike Prilika raspravlja i o životima hrvatskih umirovljenika, i njihovim mirovinama koje su često ispod praga siromaštva. Što je s glazbom i ljubavlju kao dvama uzvišenim »proizvodima« ljudskoga duha? Na to pitanje odgovara rubrika Glazba.


Prikaz preko cijelog zaslona