Iz tiska je izašao novi broj Glasa Koncila, pripremljen za ovogodišnju proslavu svetkovine rođenja Gospodinova – Božić. Dvobroj novoga katoličkoga tjednika, uz poruke hrvatskih (nad)biskupa koje su uputili za Božić, donosi mnoge zanimljive tematske priloge.
Na naizgled uobičajene prizore došašća naišao je Glas Koncila kada je o trećoj adventskoj nedjelji posjetio Betlehem. Moglo bi se reći da se normalnost vratila nakon dvije godine pandemije. Međutim, riječ »normalnost« u Svetoj Zemlji ima pomalo začudno značenje. »Može li betlehemski Božić preobraziti napeti ‘status quo’ u Svetoj Zemlji?«, pita se posebno pripremljena božićna reportaža iz Isusove domovine.
Može li se Božić pred svim nasrtajima konzumerizma i političke korektnosti zaštititi u svojem izvornom značenju, vjerskom? Mogu li se u središte slavljenja Božića vratiti oni bez kojih toga slavlja ne bi ni bilo: Dijete Isus, Blažena Djevica Marija, sv. Josip, anđeli, pastiri, Tri mudraca…? Pitanja su to koja se pojavljuju kada se pogleda komercijalizacija koja prijeti da se Božić uzme kršćanima i preda svijetu tek kao praznik. Na ta su pitanja nastojali odgovoriti svećenik Anđelko Katanec i komunikacijski stručnjak Krešimir Dabo.
Uz šezdeset godina od Božića 1962., posljednjega Božića sa sv. Ivanom XXIII., prvoga nakon početka Drugoga vatikanskoga koncila i prvoga nakon što se svijet suočio s realnom mogućnošću nuklearnoga uništenja, Glas Koncila piše o božićnoj hijerarhiji.
Iako se već uobičajilo za Božić govoriti i o onima čije je slavlje zbog siromaštva tamno, tanko i tiho, u javnosti se uglavnom šuti o mračnoj strani obiteljskoga slavljenja Božića. Voditelj Kršćanske evangelizacijske skupine »Duhovni kutak« Stjepan Arnuš govori o mračnoj strani Božića u našim obiteljima te poručuje: »Tama je pozivnica na koju Bog silazi u svijet«.
Svake godine drukčijim jaslicama, urešenima brojnim prirodnim elementima, obitelj Mužina šalje nove božićne poruke. Jaslice su neizostavan dio tradicije božićnih blagdana u njihovoj obitelji, a neke od figurica koje postavljaju u posebno izrađene jaslice potječu čak iz prvih desetljeća 20. stoljeća.
Godinu dana nakon tragičnoga preminuća sina jedinca obitelj Sočec-Tomić ove zime dočekuje drugi Božić bez voljenoga sina. Njihov virovski dom postao je, moglo bi se reći, »spomenkuća« njihovu preminulomu Petru na čiju smrt obitelj gleda vjerničkim očima i u tom duhu, jasno, njegovi su roditelji uvjereni da ovozemaljski hod nije sve, nego »nastavak« dolazi u vječnosti. A tri nade koje danas drže obitelj Sočec-Tomić začete su zapravo u prvim danima nakon Petrove smrti.
Zahvaljujući zapisima iz knjiga o svetim karmelićankama, moguće je barem donekle pojmiti kako se Božić radosno slavi u najstrožoj klauzuri, među klauzurnim redovnicama, bosonogim karmelićankama. Glas Koncila poslužio se tim zapisima te saznao da bi se za Božić u karmelu moglo reći da je nebo na zemlji!
Španjolski redatelj Juan Manuel Cotelo čitatelje vodi u dubinu božićne glazbene komedije »Proslavimo blagdan u miru« koja ispunjena glazbom, zdravim i dobrim humorom potiče na rješavanje obiteljskih sukoba, posebice u (pred)božićno vrijeme. Uz dan Isusova rođenja Glas Koncila donosi objašnjenja manje poznate simbolike stvorenja, a čitateljima čestitaju Božić, dijele svoja promišljanja o iščekivanju slavljenika Isusa te otkrivaju koje su njihove želje za najradosniji kršćanski blagdan izvođači pjesme »Vratite nam malog Isusa« koja je ovoga došašća snažno odjeknula u hrvatskom medijskom prostoru, članovi zborova »Kikići« i »Genijalci«.
Čitatelje na stranicama novoga broja očekuje i božićna priča Dorice Babić, prilog o kolendi koja je jedna od vrijednosti u Dubrovniku koje vječno ostaju, svjedočanstvo mladoga glazbenoga para Ravenšćak te prilog o svjetlosti božićnih običaja hrvatskih iseljeničkih zajednica.