HRVATSKI NADBISKUP DR. ANTE JOZIĆ UZ IMENOVANJE NA NOVU SLUŽBU Ekumenskomu aspektu Katoličke Crkve u Armeniji i Gruziji treba pridavati mnogo pažnje

Apostolski nuncij nadbiskup dr. Ante Jozić
Foto: Catholic.by
Apostolski nuncij nadbiskup dr. Ante Jozić uz imenovanje na novu službu govori za Glas Koncila

Papa Franjo je prije mjesec dana hrvatskoga nadbiskupa apostolskoga nuncija dr. Antu Jozića imenovao svojim predstavnikom u Armeniji i Gruziji, zemljama bogate crkvene tradicije. Njegov boravak u domovini, u rodnom Trilju, do odlaska na novu službu iskoristili smo za razgovor, na koji je mons. Jozić rado pristao za Glas Koncila. Osvrnuo se na svoju dosadašnju misiju u Bjelorusiji te četiri godine biskupske službe.

Vaša nova služba vodi Vas u Južni Kavkaz. Kako ste primili vijest o imenovanju apostolskim nuncijem u Gruziji i Armeniji?

Novo imenovanje za nuncija u Gruziji i Armeniji zateklo me je u Minsku u Bjelorusiji poslije proslave Papina dana koji svake godine slavimo oko svetkovine sv. Petra i Pavla, apostolskih prvaka. Svaki papa nasljednik je apostola Petra koji je dobio nalog da vodi Crkvu Kristovu na zemlji. U toj smo prigodi molili za papu Franju i organizirali primanje za diplomatski zbor, biskupe, svećenike, predstavnike drugih konfesija i druge ljude dobre volje.

Posjećujući svetišta i župe, nuncij upoznaje vjeru i pobožnost naroda, njihove mjesne običaje, njihovu kulturu. Taj pastoralni rad nudi osobno iskustvo koje se ne može pročitati u knjigama. Nuncij tako postaje svjedokom mnogih događanja i o tome obavješćuje Svetu Stolicu

Moram priznati da sam zadnjih nekoliko mjeseci očekivao premještaj jer se mladi nunciji po službi obično svi premjeste nakon tri godine, a ja služim u Bjelorusiji već četvrtu godinu. Kao i prvo imenovanje, ovo sam primio mirno i s uvjerenjem da me Sveti Otac šalje onamo ne samo gdje je Nuncijatura ispražnjena, nego gdje mogu bolje iskoristiti darove koje mi je Bog dao i više pridonijeti razvoju naše Katoličke Crkve u tim državama.

Na novoj postaji u koju dolazite katolici su manjina sa samo jedan posto stanovništva. I ranije ste kao nuncij te savjetnik u nuncijaturama djelovali u zemljama gdje je kršćanstvo pretežito manjinsko. Koliko takva situacija Vama kao nunciju olakšava ili otežava djelovanje?

Od početka moje diplomatske službe 1999. godine bio sam i služio u velikim državama – bilo po stanovništvu ili po teritoriju, poput Indije, Ruske Federacije i Kine, gdje je Katolička Crkva u manjini, oko 1,5 posto ili manje. U Bjelorusiji, koja ima oko 9,4 milijuna stanovnika, naša je Crkva po statistikama na drugom mjestu, iza Bjeloruske pravoslavne Crkve. Ima oko 17 posto vjernika katolika. Naravno da je puno lakše služiti u državi s većim brojem katolika i gdje je raširen kršćanski mentalitet u društvu. Postoje mnogi činitelji koji otežavaju naše djelovanje u pojedinoj državi, a nisu vezani uz brojnost katolika. To su prije svega politička nestabilnost, unutarnji sukobi, ratovi, ideološka stajališta, razni problemi unutar Crkve, financijska ograničenost itd.

Katoličku Crkvu u Gruziji i Armeniji čine dva plućna krila – latinski i armenski obred. Jedna od važnih karika tamošnje Crkve jest i njegovanje ekumenskih odnosa. Kako u tom kontekstu Vaša služba može pridonijeti poboljšanju situacije?

Obično ne dajem izjave o državama gdje još nisam služio jer to ne bi bilo iz prve ruke. Opće je poznato da je kršćanstvo prišlo u te krajeve Kavkaza još za vrijeme propovijedanja samih Kristovih apostola i da su prve kršćanske zajednice osnovane na početku toga djelovanja. Te dvije države su manje, poput Hrvatske, i prema popisu u Gruziji živi 3,7 milijuna, od kojih 20 posto nije gruzijskoga podrijetla.

Armenija sa 2,7 milijuna stanovnika ima najveću dijasporu i zato su njezine brojne crkvene zajednice osnovane diljem svijeta. Neke sam zajednice susretao za vrijeme služenja u Rusiji i Bjelorusiji. U svim tim državama ekumenski aspekt naše Crkve od velike je važnosti, kojemu će trebati pridavati mnogo pažnje i zauzimanja sa strane naše Crkve. Slično je bilo u mojem dosadašnjem služenju u Rusiji i u Bjelorusiji. To iskustvo koje sam stekao u tim državama prenosit ću i nadalje u novim državama koje imaju vrlo bogatu crkvenu tradiciju i obrede.

U Minsku ste svjedočili posveti crkve, predvodili slavlja na hodočašćima u bjeloruskim marijanskim svetištima. Možete li ukratko hrvatskoj javnosti predstaviti život Crkve u Bjelorusiji?

Svoj rad i služenje u Bjelorusiji kroz ove četiri godine mogao bih sažeti u nekoliko vrlo pozitivnih rečenica. Za mene je to bilo veliko intelektualno i duhovno obogaćenje. Upoznao sam vrlo aktivnu crkvenu zajednicu koja je u društvu prepoznatljiva te slobodno ispovijeda i svjedoči svoju vjeru u ovom modernom vremenu punom izazova.

Sveta Stolica održava diplomatske odnose s Bjelorusijom jer smatra da se rješenja političke naravi moraju tražiti jedino pregovorima utemeljenim na poštovanju svih sudionika i na strogom poštovanju međunarodnoga prava. Sveta Stolica ne podupire ekonomske sankcije jer one pogađaju sve jednako i jer trpe najviše oni koji su najslabiji i najpotrebitiji pomoći

Rad s djecom i mladima posebno je prepoznatljiv i uspješan. Socijalne aktivnosti Katoličke Crkve u Bjelorusiji vrlo su cijenjene, posebno pomoć i potpora siromašnima, napuštenima, invalidima itd.

Duhovni život bjeloruskih vjernika zdrav je i vrlo aktivan. Vjernici katolici posjećuju crkve i aktivno sudjeluju na misama. Redovito se ispovijedaju i mnogi provode duhovne vježbe ili »susrete s Bogom«. U svakoj biskupiji postoje svetišta u koja mnogi vjernici pješice hode po nekoliko dana i po ružnu vremenu. A ono što je za mene najvažnije, bjeloruska je obitelj zdrava kršćanska obitelj s više djece koja se odgajaju u vjeri i nastavljaju tradiciju svojih roditelja. Ta je praksa prisutna i u međukonfesionalnim obiteljima.

Djelovali ste u godinama kada su mnoge zapadne zemlje Bjelorusiji uvele ekonomske sankcije, no Sveta Stolica održava diplomatske odnose s Bjelorusijom. Koliko takvo stajalište Svete Stolice pridonosi traženju rješenja?

I u ovim kriznim trenutcima Sveta Stolica održava diplomatske odnose s Bjelorusijom jer smatra da se rješenja političke naravi moraju tražiti jedino pregovorima utemeljenim na poštovanju svih sudionika i na strogom poštovanju međunarodnoga prava. Sveta Stolica ne podupire ekonomske sankcije jer one pogađaju sve jednako i jer trpe najviše oni koji su najslabiji i najpotrebitiji pomoći. Mala Bjelorusija traži svoj identitet na karti velikih svjetskih igrača. Komu će se prikloniti, ovisi i o tome kako će se ti drugi odnositi prema njoj.

Za vrijeme svojega služenja u Bjelorusiji pokrenuo sam razne projekte, od kojih sam neke uspio i ostvariti, kao što je i prvi prijevod Zakonika kanonskoga prava na bjeloruski jezik uz neke druge dokumente naše opće Crkve. Sve to pomaže vjernicima da ispravno upoznaju crkveni nauk i poštuju crkvene norme i disciplinu.

Prijevod Zakonika važan je i za civilne vlasti koje mogu lakše upoznati ustrojstvo Katoličke Crkve i u svojim odlukama voditi računa o kanonskim normama koje vjernici katolici moraju poštovati. Drago mi je što su središnje vlasti dale potporu tomu prijevodu Zakonika kanonskoga prava na bjeloruski jezik i što su organizirale predstavljanje tiskanoga izdanja kodeksa u Nacionalnoj biblioteci u Minsku, uputivši jednoga zamjenika ministra vanjskih poslova, koji se i obratio prigodnim riječima sudionicima toga slavlja. Ja sam uvjeren da će sve to pridonijeti uspostavi povjerenja kako na nacionalnom tako i na međunarodnom planu i nastojanju Bjelorusije da bude suverena i samostalna država koja poštuje ljudska prava i dostojanstvo svake osobe.

Pastoralna uloga nuncija vrlo je važna u svakoj državi

Tijekom službe u Bjelorusiji prvi ste put kao biskup bili glavni zareditelj na biskupskom ređenju, ali i mladima u Lidi podijelili ste sakrament potvrde. Koliko u službu nuncija – kojemu je zadaća rješavati delikatne situacije – ima mjesta za biskupsku pastirsku ulogu?
Pastoralna uloga nuncija vrlo je važna u svakoj državi. Osim uredskih poslova, važno je i pastoralno djelovati i predvoditi ili sudjelovati u važnim slavljima jedne biskupije ili župe. Na početku služenja u Bjelorusiji nisam mogao mnogo putovati i posjećivati župe zbog infekcije koronavirusne bolesti, ali u zadnje sam se dvije godine redovito odazivao na pozive biskupa i svećenika za predvođenje svih crkvenih slavlja.
Posjećujući svetišta i župe, nuncij upoznaje vjeru i pobožnost naroda, njihove mjesne običaje, njihovu kulturu. Taj pastoralni rad obogaćuje također službu svakoga nuncija i nudi mu osobno iskustvo koje se ne može pročitati u knjigama. On postaje svjedokom mnogih događanja i o tome obavješćuje Svetu Stolicu. Kroz pastoralni rad nuncij ima mogućnost realno sagledavati crkvenu situaciju u jednoj državi i utjecati na pozitivna rješenja mnogih slučajeva u Crkvi koji se inače ne bi mogli lako riješiti.