I U ZAŠTITI OD OKSIDATIVNOGA STRESA Ukusni i ljekoviti vrganj

vrganj

Vrganj (Boletus edulis, lat.) jedna je od najpoznatijih i najcjenjenijih vrsta gljiva u kulinarstvu, ali osim svojega izuzetnoga okusa ima i značajna ljekovita svojstva. U tradicionalnoj medicini vrganji su upotrebljavani stoljećima, a suvremena znanost sve više potvrđuje njihov terapeutski potencijal. Jedno od najznačajnijih svojstava vrganja njegova je antioksidativna aktivnost.

Studije su pokazale da vrganji sadrže znatne količine antioksidansa ergotioneina i glutationa koji pomažu u zaštiti stanica od oksidativnoga stresa, što je važno u prevenciji različitih kroničnih bolesti, neurodegenerativnih bolesti (Alzheimerova bolest, Parkinsonova bolest). Osim toga, pojedine vrste gljiva (uključujući vrganje) sadrže sastojke koji koče razvoj tumorskih stanica. Osim toga, vrganji sadrže topiva vlakna beta-glukane koji podupiru rast korisnih bakterija u crijevima, što pridonosi regulaciji probave i poboljšanju stanja vezanih uz probavu. Nadalje, beta-glukani stimuliraju imunosni sustav, što poboljšava sposobnost tijela da se bori protiv infekcija, virusa i bakterija

Dobro je znati..

• Vrganji sadrže ergosterol – molekulu koja se pretvara u vitamin D.
• Vrganji se ponekad miješaju s drugim gljivama poput shiitakea ili reishija, kako bi se dobio sinergijski učinak na imunosni sustav.
• Gljive su bogate purinima, koji se u tijelu razgrađuju u mokraćnu kiselinu. Osobe s gihtom ili bubrežnim problemima (npr. kamenac) trebale bi biti oprezne u konzumaciji gljiva, uključujući vrganje.
• Energetska vrijednost vrganja je mala, samo 25 kcal na 100 g namirnice.