IZ PERA KATOLIČKE NOVINARKE I MAJKE PETERO DJECE O »kraju žene« i zabludama feminizma

Kada bi se ispod otprilike pola stoljeća feminizma kao svojevrsnoga društvenoga gibanja podvukla crta i pokušali izbrojiti njegovi plodovi, što bi ostalo? Na to je pitanje pokušala odgovoriti američka katolička novinarka i majka petero djece dr. Carrie Gress knjigom »Kraj žene: Kako je razaranje patrijarhata uništilo nas«. Carrie Gress je i izvrsna poznavateljica marijanske pobožnosti, znanstvenica, doktorica filozofije te vrsna komentatorica američkih katoličkih portala. Njezinu je novu knjigu predstavio projekt »Obitelj i mediji«.

Feminizam je, upozorava dr. Carrie Gress, ženu ostavio u stanju napetosti, nesretnosti i nezadovoljstva, ali i u neprestanom konfliktu s muškarcima, što suvremenu ženu također udaljava i od majčinstva

Američka autorica u knjizi napominje da je ideologija feminizma u svojim nastojanjima da iskorijeni svaku trunku zloglasnoga »patrijarhata« zapravo radikalizirala neka muška ponašanja i u isto vrijeme potkopala samu ideju ženskosti. Brisanje žene dogodilo se postupno, upozorava autorica dr. Gress, navodeći kao primjer zagovornice pobačaja koje u ubojstvu nerođenih vide neotuđivo žensko pravo. A to je pravo, primjerice, dovelo i do toga da se u nekim dijelovima svijeta (npr. u Kini) sustavno ubijaju nerođena ženska djeca, do zastrašujuće mjere koja je usporediva s holokaustom.

Pomiriti se s muškarcima, sobom i Bogom

Američka se autorica u knjizi bavi i rasprostranjenošću pornografije, pogotovo s mladim djevojkama koje na »TikToku« ili na aplikacijama poput »OnlyFansa« za novac pokazuju dijelove svojega razgolićenoga tijela. Ona piše i o problemu suvremenoga športa u kojem se muškarci predstavljaju kao žene te se natječu na ženskim turnirima. Feminizam je, upozorava dr. Gress, ženu ostavio u stanju napetosti, nesretnosti i nezadovoljstva, ali i u neprestanom konfliktu s muškarcima, što suvremenu ženu također udaljava i od majčinstva. Da bi ona otkrila istinsku radost majčinstva i ponovno poželjela biti majkom, žena se najprije treba pomiriti s muškarcem. A jednako tako ponovno otkrivanje majčinstva traži i pomirenje sa sobom i Bogom.

U svojoj knjizi dr. Gress donosi i poruku ohrabrenja – navodi autore koji predviđaju preokretanje feministička paradigme i otkrivanje što istinska ženskost i feminizam trebaju biti. Samo će se tako buduće generacije, upozorava dr. Gress, vratiti na čvrste temelje.

2019. godine napisala je dr. Carrie Gress u suautorstvu s Noelle Mering knjigu »Teologija doma: Pronalazak vječnoga u svakidašnjem« u kojoj se, nasuprot feminističkim zasadama u kojima dom treba postati za ženu omrzlo mjesto, piše o domu kao predvorju vječnoga života, kao mjestu gdje su žene osobito pozvane svjedočiti zajedništvo i dijeliti ljubav.