»IZAZOVI« NA DRUŠTVENIM MREŽAMA (1) Iza opasnih videouradaka često stoji motiv – zarade

Foto: Shutterstock

Na društvenim se mrežama odnedavno, osobito na onima poput »TikToka« na kojima su aktivni osnovnoškolci i srednjoškolci, pojavljuju različiti »online-izazovi«. Riječ je o izazovima u kojima se mladi snimaju dok izvode poneki »skeč« koji može završiti i s tragičnim posljedicama. U takvim se izazovima mladi snimaju dok, primjerice, pretrčavaju cestu mimo pješačkoga prijelaza ili dok sjede na pruzi na kojoj se svakoga časa može pojaviti jureći vlak.

Treba znati kada stati

O fenomenu je pisao i projekt »Obitelj i mediji«, koji se oslonio na mišljenja i upozorenja nekoliko psihologa koji se tim problemom dulje bave. Mladi se, upozoravaju stručnjaci, laku upletu u takve »online-izazove« jer isprva misle da su to bezazlene igrice.

Mladi se, upozoravaju stručnjaci, laku upletu u takve »online-izazove« jer isprva misle da su to bezazlene igrice. Međutim, kako raste želja za prikupljanjem što većega broja »lajkova«, tako rastu i ulozi i rizici koje valja nadmašiti u pojedinom izazovu

Međutim, kako raste želja za prikupljanjem što većega broja »lajkova«, tako rastu i ulozi i rizici koje valja nadmašiti u pojedinom izazovu. Neki izazovi imaju i svoje kolokvijalne nazive na društvenim mrežama i na njih bi se trebale »upaliti uzbune« svim roditeljima. To su, primjerice, »Blue Whale«, »Birdbox Challenge«, »Batmanning« ili »Eyeballing«.

Međutim, profesorica s Katoličkoga sveučilišta sv. Srca u Rimu dr. Gaia Cucci upozorava da iza pukoga nadmetanja u nestašlucima iza »online-izazova« počesto stoji motiv – zarade. »Sa svakim takvim izazovom dolazi sve više pratitelja i lajkova – a to znači i porast zarade za one koji imaju neki oblik suradnje s kanalima poput Youtubea. Kako se želi ići u smjeru zarade, treba prikupljati nove lajkove i podizati ljestvicu što se tiče zahtjevnosti izazova. A podići ljestvicu u tom smislu znači upustiti se u nešto zaista opasno«, pojasnila je. Kanali s velikim brojem pratitelja privlače i oglašivače, odakle i dolazi zarada na kanalima poput Youtubea.

Videozapisi koji »ovjekovječuju« takve izazove i dalje su »registrirani« kao proizvodi iz domene zabave. Premda se često u takvim izazovima ne pozivaju drugi da pokušaju ponoviti istu »igru«, djeca su – upozoravaju iz »Obitelji i medija« na tragu talijanske stručnjakinje dr. Cucci – osobito ranjiva u takvom virtualnom fenomenu jer za razliku od odraslih ona jednostavno ne znaju raspoznati kada treba stati.

2014. godine počeli su se društvenim mrežama širiti različiti »izazovi«. Među prvima je bio »Ice Bucket Challange« u SAD-u – izazov u kojem se trebalo zaliti kantom ledene vode ili donirati 100 dolara američkoj zdravstvenoj zakladi ALS. U međuvremenu su izazovi »evoluirali« i postali su svojevrsna opasnost za mlade na društvenim mrežama.