Zapisnik od 21. travnja 1945. »napisan u uredu Zemaljske komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača u Zagrebu« donosi svjedočenje postolarskoga obrtnika Antuna Poljara iz Siska sa stanom u Zagrebu, Ilica 53, o postojanju postolarske radionice i kožare u logoru:
»U Jasenovcu bila je osnovana kožara i postolarska radionica i ja sam bio dodijeljen istoj na rad, a 17. studenoga 1943. pušten na slobodu« (HDA, ZKRZ – Zh, kutija 220/306).
»8. veljače (1942., op. a.)
Osnovana automehaničarska radna skupina koja tada broji oko 45 zatočenika. Zadatak joj je održavanje i popravljanje voznog parka od deset osobnih automobila (škoda, hansa loyd, fiat, adler, la salle, wanderer, chevrolet, opel cadett, nekoliko fordova…)« (Igor Vukić: »Jasenovac iz dana u dan; Kronologija«, Naklada »Pavičić«, Zagreb, 2019. str. 45.).
U logoru je, očekivano, među mnoštvom radnih pogona i raznovrsnih poslova postojala i farma svinja, kako to doslovce piše u dnevniku radova: »Na strnište nakon žetve pšenice svinjari izveli (15. kolovoza 1944., op. a.) svinje na pašu… Uz njih je na drugim vanjskim radovima angažirano oko 700 zatočenika« (fotografija u Hrvatskom povijesnom muzeju u Zagrebu).
Državna komisija za istraživanje zločina okupatora i njihovih pomagača previdjela je u popisu radova/proizvodnih pogona spomenuti pletionicu (HDA, ZKRZ – Zh, kutija 231).
»Na vanjske radove iz jasenovačkog logora u ljeto 1944. izlazilo je dnevno od 300 do 700 zatočenika na rad« (Igor Vukić: »Radni logor Jasenovac«, Naklada »Pavičić«, Zagreb, 2018., str. 212.). Na poljima se uz brojne druge poslove obavljala i vršidba žita.
Jednako tako nije spomenuta ni stolarija, čiju zatočeničku svagdašnjicu i nije potrebno posebno opisivati (HDA, ZKRZ – Zh, kutija 231).
»U pogonu grupnik je ing. Šenauer Maestro, odvjetnik iz Zagreba. Tu su konjušnice, štale za krave, svinjari, govedari, živinarstvo, mesnica, mljekara, pčelinjak, poljski rad, vrtlarija« (»Jasenovački logor; iskazi zatočenika koji su pobjegli iz logora«, izdanje Propagandnoga odsjeka Narodnooslobodilačkoga vijeća Jugoslavije, 1942., reprint-izdanje NIP »Glas«, Banja Luka, 1974., str. 40.).
»U logoru je priređena izložba predmeta koji se u njemu proizvode: visoke čizme, remenje, drugi predmeti od kože i metala, opeke i crijep. U lančari su gledali radnike kako strojno zavaruju metalne karike lanaca. U ciglani je i odjel za izradu predmeta od keramike« (Igor Vukić: »Jasenovac iz dana u dan; Kronologija«, Naklada »Pavičić«, Zagreb, 2019., str. 51.).
NASTAVLJA SE