Đumbir (lat. Zingiber officinale) učinkovit je lijek protiv mučnine, a njegova svojstva ublažavaju i liječe mnoge druge bolesti i stanja. U ljekovite svrhe upotrebljava se podanak čiji je aktivni sastojak uljasta gusta tekućina gingerol. To je ulje ljutkasta okusa, koje ima svojstvo analgetika, djeluje protuupalno i ima antibakterijski učinak. Osim toga djelotvoran je u liječenju mučnina izazvanih putovanjima, kao i u prevenciji mučnina u trudnoći i liječenju citostaticima, što je dokazano i kliničkim studijama. Budući da djeluje umirujuće ponajprije na probavni sustav, a ne na mozak, đumbir ne izaziva prateće nuspojave poput omamljenosti, koje se mogu javiti nakon uzimanja farmaceutskih lijekova protiv mučnine. Fenolni spojevi u đumbiru pridonose ublažavanju nadražaja probavnoga trakta, potiču proizvodnju sline i žuči, a time i poboljšavaju probavu. U narodnoj medicini od đumbira se prave oblozi protiv akutnih ili kroničnih bolova uzrokovanih reumatizmom, artritisom, gihtom, bolovima u leđima i ukočenim vratom.
- Đumbir povoljno djeluje na metabolizam u oboljelih od dijabetesa, a rabi se i kao sredstvo protiv zgrušavanja krvi.
- Eterično ulje đumbira popravlja cirkulaciju i protok krvi te zagrijava tijelo. Zbog toga je odličan lijek za bolne i umorne mišiće.
- Đumbir može povećati tjelesnu temperaturu pa se stoga ne preporučuje osobama s povišenom temperaturom.
- Đumbir treba uzimati s oprezom ako je osoba na terapiji antikoagulansima (acetilsalicilna kiselina, klopidogrel, heparin, varfarin).
- Preparate đumbira ne treba upotrebljavati zajedno s preparatima ginka i anđelike, s češnjakom i ginsengom
- Đumbir je siguran za upotrebu tijekom trudnoće, za ublažavanje mučnine, no u malim količinama i uz savjet liječnika ili ljekarnika.
- Nuspojave đumbira su rijetke. Može se javiti proljev, glavobolja i lokalna iritacija ako se primjenjuje na koži.
- Preporuka je ne više od 5 grama đumbira dnevno.
- Đumbir može nadražiti sluznicu pa treba oprati ruke nakon pripreme đumbira i prije dodirivanja lica.