Zimbabve, službeno Republika Zimbabve, u jugoistočnoj Africi graniči na sjeveru sa Zambijom, na jugozapadu s Bocvanom, na jugu s Južnom Afrikom i na istoku s Mozambikom. Zemlja s oko 15 milijuna stanovnika ima 16 službenih jezika, od kojih su engleski te shona i ndebele, jezici iz bantuske jezične skupine, najrasprostranjeniji. Smještena je između rijeka Zambezi i Limpopo i nema izlaza na more. Stanovništvo je gotovo u cijelosti crnačko sa 99,38 %, a glavni je i najveći grad Harare s oko 2.200.000 stanovnika, smješten u sjeveroistočnom Zimbabveu. Osnovala ga je 1890. mala vojna britanska postrojba Pioneer Column, kao utvrdu Fort Salisbury, nazvanu prema ondašnjemu britanskomu premijeru punoga imena – Robert Arthur Talbot Gascoyne-Cecil, 3. lord od Salisburyja. Od 1923., uspostavom Južne Rodezije kao samoupravne britanske kolonije, grad Salisbury bio je sjedište južnorodezijske (poslije rodezijske) vlade, a između 1953. i 1963. glavni grad Centralnoafričke Federacije. Preimenovan je u Harare 1982., na drugu godišnjicu neovisnosti Zimbabvea od Ujedinjenoga Kraljevstva. Većinsko stanovništvo čine pripadnici plemena Shona i Ndebele, te potom Sena, Kalanga, Tsonga, Ende i dr.
Prema Državnoj statističkoj agenciji Zimbabvea iz 2017. kršćana je 84,1 %, među kojima je 69,2 % pripadnika različitih protestantskih Crkava i zajednica, rimokatolika je malo više od 12 %, a raznih autohtonih kršćanskih denominacija 2,8 %, nakon kojih slijedi stanovništvo bez vjerskoga uvjerenja s 10,2 %, pripadnici pretkolonijalnih tradicionalnih religija sa 4,5 %, muslimani sa 0,7 %, budisti sa 0,1 %, hinduisti također sa 0,1 %, Židovi sa 0,1 % te 0,2 % ostalih. Ustav Zimbabvea dopušta slobodu vjeroispovijesti i djelatnost različitih, pa i inozemnih misionarskih skupina.
Katolička Crkva organizirana je u dvjema nadbiskupijama: Harare i Bulawayi, te u šest sufraganskih biskupija: Chinhoyi, Gokwe, Gweru, Hwange, Masvingo i Mutare. Najstarija mjesna Crkva jest nadbiskupija Harare, koja vuče korijen od Misije sui iuris iz 1879., a najmlađa je biskupija Masvingo, osnovana 1999. (Nad)biskupa je sveukupno 13, od kojih je 6 umirovljenih, a jedna je biskupija trenutačno bez biskupa. Među svim (nad)biskupima 6 je redovnika: 2 člana Španjolskoga instituta sv. Franje Ksaverskoga te po jedan verbit, isusovac, karmelićanin i redemptorist. Najstariji je umirovljeni biskup Chinhoyija 83-godišnji Dieter Bernd Scholz, isusovac rođen u Berlinu, a najmlađi biskup biskupije Hwange 48-godišnji Raphael Macebo Mabuza Ncube, domaći sin rođen u Nkayiju. Od živućih biskupa dvojica su Španjolaca te po jedan Indijac i Irac, a ostali su rođeni Zimbabveanci. Najveća je, očekivano, nadbiskupija Harare, koja broji nešto više od 640.000 vjernika, a najmanja biskupija Hwange s oko 41.000 vjernika. Prema crkvenim statističkim podatcima prošle je godine bilo ukupno 1.987.000 katolika organiziranih u 306 župa i mnogo veći broj misija, 619 svećenika, od kojih biskupijskih 381 i redovničkih 238, 19 stalnih đakona, čak 308 redovničke časne braće i 1050 redovnica.
Prvi pokušaj evangelizacije Zimbabvea poduzeo je u 16. st. isusovac o. Goncalo da Silveira iz Portugala, ali, nažalost, njegova je misija bila vrlo kratka vijeka jer je stradao 1561. u blizini sadašnje granice s Mozambikom, nedaleko od Tetea.
Zatim su došli dominikanci koji su se nastanili južno od rijeke Zambezija i ostali do 1775. te pokušali utjecati na ondašnjega kralja Munhumutapu. Uspjeli su oduševiti neke od njegovih sinova, među kojima je prvi bio Miguel, kojega su školovali i zaredili za svećenika u Goi. Doktorirao je teologiju i bio prvi crni Zimbabveanac koji je postao katolički svećenik, a još su se dvojica Munhumutapinih sinova školovala za svećenike: o. Constantio i o. Joao. Drugi val širenja radosne vijesti poduzeli su isusovci od 1607. do 1759. Nakon toga katolički misionarski rad prestao je sve do 1879., kada su katolički svećenici ponovno ušli u Zimbabve, ovaj put iz Južne Afrike, a ne kroz Mozambik kao prije. Oci isusovci i sestre dominikanke osnovali su misiju Empandeni blizu Plumtreea 1887., pa misiju Chishawasha 1891. i dominikansku samostansku školu 1892. u Harareu. Važnost i uspješnost toga misionarskoga rada prepoznao je Rim, pa je Misiju Zambezi, koja je uključivala i dio Zambije, g. 1879. povjerio ocima isusovcima, područje Bulawayo 1930. njemačkim misionarima Marianhilla, područje Fort Victorije 1946. švicarskim betlehemskim ocima, područje Mutare 1953. irskim ocima karmelićanima, a područje Hwangea Španjolskomu misijskomu institutu. Papinskom bulom 1. siječnja 1955. osnovana je Crkvena provincija Južna Rodezija, a danas Crkva u Zimbabveu pokazuje mnoge znakove rastućih mjesnih Crkava s domaćim svećenicima, redovnicima, katehetama i stotinama laičkih volontera.
Nastavlja se