Ranjenik (lat. Anthyllis vulneraria), zečja djetelina, divlja djetelina, biljka je koja se rabi u narodnoj medicini kao prirodni lijek za zacjeljivanje rana; otuda i njegov naziv. Ljekovitost ranjenika pripisuje se njegovu bogatomu kemijskomu sastavu. Biljka sadrži flavonoide, tanine, saponine, triterpene, eterična ulja i različite minerale. Flavonoidi, kao što su luteolin i apigenin, poznati su po svojim antioksidativnim, protuupalnim i antimikrobnim svojstvima. Tanini, koji su također prisutni u biljci, pridonose njezinoj sposobnosti da zateže tkivo i sprječava krvarenje, što objašnjava njezinu primjenu u liječenju rana.
Znanstvene studije koje su istraživale ljekovita svojstva ranjenika potvrđuju njegovu učinkovitost u zacjeljivanju rana i smanjenju upala. Čaj od ranjenika tradicionalno se rabi za ublažavanje različitih probavnih problema, uključujući nadutost, grčeve, proljev i sindrom iritabilnoga crijeva. Njegova adstringentna svojstva pomažu u regulaciji probave i smanjenju upala u probavnom traktu. U suvremenoj fitoterapiji, pripravci od ranjenika rabe se za liječenje manjih ozljeda, upalnih stanja kože, kao i kod problema s venskom cirkulacijom.
- U narodnoj medicini ranjenik se rabi u čajevima za ublažavanje kašlja i upale grla kao i za čišćenje krvi jer potiče procese eliminacije toksina iz organizma.
- Ranjenik može potencijalno utjecati na djelovanje drugih lijekova, osobito onih koji djeluju na koagulaciju krvi (antikoagulansi).
- Osobe koje rabe biljne masti ili kreme koje sadržavaju ranjenik, trebale bi biti oprezne prilikom izlaganja suncu jer on ima fototoksično djelovanje.
- Dugotrajna ili prekomjerna uporaba ranjenika može dovesti do nakupljanja određenih tvari u tijelu, što može imati štetne učinke. Primjerice, saponini koji su prisutni u biljci mogu uzrokovati hemolizu (razgradnju crvenih krvnih stanica) ako se unose u velikim količinama.