LEKSIKOGRAF I FOLKLORIST 6. listopada 1909. rođen Jeronim Šetka

Jeronim Šetka

Hrvatski leksikograf i folklorist Jeronim Šetka rođen je 6. listopada 1909. u Desnama kod Metkovića. Gimnaziju je pohađao u Franjevačkom sjemeništu u Sinju, a bogosloviju u Makarskoj. Za svećenika franjevačke Provincije Presvetoga Otkupitelja zaređen je u Splitu 1932. Godine 1933. postao je prefekt sjemeništa u Sinju, a od 1938., uz kraće prekide, bio je profesor Franjevačke klasične gimnazije u Sinju, neko vrijeme i direktor te ravnatelj sjemeništa u Sinju i profesor na Franjevačkoj visokoj bogosloviji u Makarskoj. Kratko poslije rata bio je župnik u Hrvacama. Studij slavistike pohađao je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu i u Krakovu, a doktorirao je 1940. radnjom »Hrvatska kršćanska terminologija«. Bio je vicepostulator kauze bl. Nikole Tavelića od 1969. do kanonizacije 1971. Umro je 22. srpnja 1990. u Omišu.

Životno mu je djelo »Hrvatska kršćanska terminologija«. Prvi dio »Hrvatski kršćanski termini grčkoga porijekla« objavio je 1940., drugi dio »Hrvatski kršćanski termini latinskoga porijekla« 1964. i treći dio »Hrvatski kršćanski termini slavenskoga porijekla« 1965., a naposljetku je izišla »Hrvatska kršćanska terminologija – II. upotpunjeno izdanje« 1976. Kapitalnim radom može se smatrati i njegov rad na skupljanju narodnih pjesama, kojih je s trojicom subraće (F. Nimac, M. Čović, S. Petrov) zapisao 1231, a čuvaju se u rukopisnoj »Zbirci hrvatskih narodnih pobožnih pjesama« u arhivu Instituta za etnologiju i folkloristiku HAZU-a.

Objavio je i više nabožnih knjiga molitava, razmatranja i životopisa. Prije i tijekom rata objavio je nekoliko članaka u dnevniku »Hrvatskoj straži«, franjevačkoj »Novoj reviji«, »Novom listu« i »Gospi Sinjskoj«, a nakon rata surađivao je u časopisima »Alma Socia Christi«, »Zbornik za narodni život i običaje«, »Kačiću«, »Crkvi u svijetu« i »Kritici« te listovima »Bratu Franji« i »Mariji«. Autor je nekoliko stručnih članaka iz područja usmene književnosti, npr. »Majka Božja u hrvatskim narodnim pjesmama« 1969., a u rukopisu ostadoše »Zbirka zagonetaka« iz 1978. te svećenički životopisi (o fra Petru Kneževiću i fra Tomi Babiću). Bio je urednik časopisa »Gospe Sinjske« i »Vjesnika bl. Nikole Tavelića«. (L)