MISA ILI ZASEBAN OBRED Kada slaviti sakrament krštenja?

Poštovani. Planiramo uskoro krstiti dijete pa nas zanima postoji li preporuka da se krštenje obavlja pod misom ili može biti zaseban obred. U nedoumici smo zbog toga pa Vas molimo za pojašnjenje.

Bračni par iz Pule

Vjerujemo da će o obredu krštenja Vašega djeteta i Vama i krsnoj kumi/kumu više govoriti Vaš župnik, koji će Vam i pojasniti sve vezano uz termin krštenja. U »Direktoriju za pastoral sakramenata u župnoj zajednici« hrvatski biskupi, naime, ističu da »kršćanska zajednica zahtjevu roditelja pristupa otvoreno i s razumijevanjem« (br. 38) i potiču da već od prvoga susreta s roditeljima oni trebaju osjetiti »da ih zajednica prihvaća i nastoji shvatiti i da s njima želi podijeliti radost koju rođenje jednog djeteta unosi u obitelj« te u roditeljima treba »pobuditi svijest da oni traže dar što ga kršćanska zajednica čuva, a ne kojim ona gospodari«.

»Stoga zajednica (ili župnik u njezino ime) treba procijeniti motive i razgovarati s roditeljima i kumovima prije nego što pozitivno odgovori na izražen zahtjev« (br. 39). Dakako da se za krštenje treba pripremiti i treba održati kateheze za roditelje i kumove, a što se slavlja krštenja tiče, biskupi pišu: »U našim župnim zajednicama krštenje se obično slavi nedjeljom, u većini slučajeva za vrijeme nedjeljnog euharistijskog slavlja, napose u Vazmenom bdijenju i na druge značajnije dane liturgijske godine (Gospodinovo Krštenje, Sveta Obitelj i sl.).

Kristološki i vazmeni temelj krštenja

»Župne zajednice rijetko su uključene u slavlje krštenja«, upozoravaju naši biskupi, »jer se ono često smatra privatnim činom koji se tiče samo obitelji djece« i »rijedak je običaj da se zajednica unaprijed obavijest o slavlju sakramenta krštenja«. »I kumovi i kume, a u nekim slučajevima i roditelji, slabo sudjeluju u obredu krštenja ili zato što ne poznaju dovoljno simbolično-liturgijski govor ili zato što ih ni predsjedatelj ne uključuje dovoljno« (br. 49). A da se istakne kristološki i vazmeni temelj krštenja, preporučuje se da se sakrament slavi nedjeljom, na dan Gospodnji.

»Ako je zgodno i ako uvjeti zajednice dopuštaju, krštenje se može slaviti za vrijeme mise s većim sudjelovanjem vjernika, tako da bi se bolje označilo kako zajednica prihvaća novog člana (RK 7). Da to ne bude prečesto na štetu jednoga ili drugoga slavlja, neka se bar u većim župama za krštenje odredi jedna nedjelja u mjesecu. O satu slavlja mise s krštenjem neka se obavijesti župna zajednica« (br. 52). »U svakom slučaju, dobro je navijestiti krštenje nedjelju dana ranije i predstaviti djecu i roditelje, a po mogućnosti i kumove i kume te pozvati zajednicu vjernika da se moli za njih. Roditeljima i kumovima valja preporučiti svetu ispovijed i pričest« (br. 53). Preporuka je naših biskupa, dakle, da se krštenje slavi – kada je to moguće – nedjeljom i pod misom.