U mjesecu studenom vjernici se spominju svih onih koji su završili svoj ovozemaljski život, bilo da su već sa svetima proslavljeni u nebu ili su još u čistilištu. Prvoga dana u mjesecu slavi se svetkovina Svih svetih da bi se izrazilo zajedništvo Crkve na zemlji i na nebu, a dan poslije toga slavi se Dušni dan, spomen svih vjernih mrtvih za koje i dalje molimo.
Zapaženo mjesto u studenom ima i blagdan posvete Lateranske bazilike, majke svih crkava, pa blagdan apostola Andrije i svetkovina Isusa Krista – Kralja svega stvorenja kojom završava crkvena liturgijska godina. Tu su i mnogi svetci povezani s Hrvatima: srijemski mučenici koji su u rimsko doba posijali sjeme kršćanstva na tlu buduće Hrvatske, naš prvi proglašeni svetac mučenik Nikola Tavelić, kći ugarsko-hrvatskoga kralja Elizabeta Ugarska, mučenik Krševan, zaštitnik grada Zadra, i blaženi redovnik Gracija Kotorski.
Katolički je kalendar premalen da bi u njega mogli upisati svakoga svetca pojedinačno, pa Crkva u jednoj svetkovini Svih svetih obuhvaća sve svete, čija imena možda i ne znamo, a nesumnjivo su nam blizu molitvom.
Također, mi vjerničkom molitvom možemo ostati blizu s onima koji su preminuli i napustili ovaj svijet, a potrebiti su naše pomoći u čistilištu. Kada tko od naših dragih i bliskih ljudi umre, nastojimo ih i dalje nositi u sjećanju i u molitvama. Oni doista nisu nestali, nego su krenuli na posljednje putovanje pred Božje lice. Bog ih jedini može uskrisiti, ali i mi se moramo truditi da ljubav koja nas je vezala na zemlji ne umre, nego da u molitvi iščekujemo trenutak ponovnoga susreta.
Crkva u svakoj misi moli za pokojne, a osobito potiče vjernike da u mjesecu studenom revnije obavljaju pobožnosti u prilog dušama u čistilištu, za njihovo konačno pročišćenje i sjedinjenje s Bogom u nebu. Čistilište je privremeno stanje duša nakon smrti, prije nego što dostignu potpunu svetost i blaženstvo. Te su duše, naime, završile svoju životnu borbu i preostaje im, uz već primljeno Božje oproštenje, pretrpjeti posljedice počinjenih grijeha. Mi na zemlji možemo im na razne načine pomoći skratiti i ublažiti muke u čistilištu i ući u radost Božjega kraljevstva.
Činimo to prikazivanjem mise, posjetom grobljima, skrušenom ispovijedi i drugim pobožnostima.
Crkva je odobrila djelomični i potpuni oprost za pokojne, što znači da na blagdane Svih svetih i Dušnoga dana svaki vjernik može namijeniti svoj pohod crkvi i groblju za jednoga pokojnika čija je duša u čistilištu. Za potpuni oprost potrebno je toga dana sudjelovati na misi i pričestiti se te izmoliti barem 3 molitve: Očenaš, molitvu po izboru s nakanom za pokojne i molitvu po izboru na nakanu Svetoga Oca.
Pokušajmo ovoga mjeseca svakoga dana prikazati barem jednu kratku molitvu, dobro djelo ili žrtvu za duše u čistilištu.
Priređuje: A. Katanec