MLADI KINEZI I DRUŠTVENE MREŽE U sjeni nadzora i propagande režima (2)

kinezi
Foto: Shutterstock

Osim što se virtualni prostor nalazi pod trajnim nadzorom kineskoga komunističkoga režima, za društvene mreže zaduženi su i posebni »odredi« čiji je cilj usmjeravati i izazivati točno određene osjećaje i reakcije internetskih korisnika. To je pokazalo istraživanje troje američkih znanstvenika – Garryja Kinga, Jennifer Pan i Margaret Roberts – koje je objavio časopis »American Political Science Review«, a tematizirao ga je i projekt »Obitelj i mediji«.

»Virtualni odredi« u Kini u prostor interneta i društvenih mreža ciljano ubacuju i brojne »navijačke« sadržaje – slogane, izraze patriotizma i stajališta o kulturi koja su u skladu s »linijom« vladajuće komunističke partije, pojašnjavaju iz Obitelji i medija

Američki istraživači uspjeli su analizirati djelovanje posebnih kineskih »odreda« za virtualni prostor te su utvrdili nekoliko njihovih »komunikacijskih strategija«. Jedna od njih je i namjerno dezavuiranje zapadnih zemalja tako što se u virtualni prostor agresivno guraju analize, usporedbe i tumačenja koja Kinu izdižu iznad svih ostalih svjetskih političkih činitelja. Druga je strategija smišljeno ubacivanje »hvalospjeva« (teza intoniranih bez argumenata te i bez kakva kriticizma) potezima koje su vlasti donijele o nekim pitanjima koja se tiču općega dobra, kao što su javni dug ili socijalno osiguranje.

U skladu s »linijom« vladajuće komunističke partije

»Argumentirano« i kritički u virtualnom prostoru može se govoriti samo o pojedinim pitanjima na kojima inzistira Zapad, kao što je srozavanje ljudskih prava u Kini. Američki istraživači utvrdili su da se »činjeničnim izvještavanjem« u Kini zove samo ono što u javnost želi pripustiti vlada. Napose kineski »virtualni odredi« u prostor interneta i društvenih mreža ciljano ubacuju i brojne »navijačke« sadržaje – slogane, izraze patriotizma i stajališta o kulturi koja su u skladu s »linijom« vladajuće komunističke partije.

Premda su zapadne mreže poput Facebooka, Twittera ili YouTubea zabranjene u Kini, na Zapadu nisu zabranjene neke društvene mreže koje su došle iz Kine, kao što je TikTok, ujedno jedna od najpopularnijih mreža među mladima na Zapadu. S obzirom na uhodanu taktiku nadzora i propagande u kineskom virtualnom prostoru, projekt »Obitelj i mediji« sumnjičav je prema dobrim namjerama ili pozitivnim učincima koji bi mogli biti povezani s mrežom TikTok.

30 000 lažnih profila na Twitteru koji su veličali kineski režim otkrila je nedavna studija Sveučilišta Oxford. Google je nedavno suspendirao desetak tisuća kanala na Youtubeu koji su bili povezani s osmišljenom kineskom propagandom. New York Times pokazao je i kako kineska vlada zapadne društvene mreže ciljano »preplavljuje« lažnim profilima, lažnim vijestima i »informacijama« koje »peglaju« imidž komunističke Kine.