Umjetnost ima snažan utjecaj na čovjeka, duhovna je djelatnost i dio ljudske prirode. Čovjekova kreativnost obogaćuje svijet – ona se može očitovati na različite načine: od glazbe preko plesa, slikarstva, pisanja i književnosti, kiparstva pa do mnogih drugih – različitih, a jednako vrijednih talenata. Kreativnost i umjetničko izražavanje oslobađanje je umjetnikove individualnosti, a istodobno se tako svojim umjetničkim djelom umjetnik otkriva. Umjetnost »hrani« čovjekov duh, koji je bit ljudskoga postojanja, ono je što nas čini ljudima – zato na nju možemo gledati kao na vrijedan dar koji je Bog poklonio čovjeku.
Sveto pismo poučava nas o darovima Duha Svetoga već od primanja sakramenta krizme. Mudrost, razum, savjet, jakost, znanje, pobožnost i strah Božji vrijedni su darovi potrebni svakomu čovjeku na putu spasenja. Sam Duh Sveti opisuje se kao dar i darivatelj darova. Mudrost nam pomaže u razlikovanju dobra i zla, razum nam omogućava shvatiti vječne istine koje nam pomažu vidjeti Boga.
Savjet ima dvije važne uloge, a to je prihvaćanje toga da nas Bog vodi, ali isto tako pomaganje drugima na njihovu životnom putu pružajući ispravne savjete. Jakost se veže uz ustrajnost – pomaže nam da ostanemo snažni čineći dobro i izbjegavajući zlo, pogotovo kada se pojave kušnje. Znanje pridonosi ispravnosti vjere kako ne bismo zalutali s puta pravednosti. Pobožnost pomaže da se klanjamo jedino Bogu, a strah Božji tiče se »straha od grijeha« – da težimo dobru, činimo sve bolje i za sebe i za druge. Darovi Duha Svetoga baš kao i različiti oblici umjetnosti i talenata koje nam je Krist darovao omogućuju nam da na pravi način, u najboljem mogućem obliku obogatimo vlastiti život.
»Sjeti se dakle da si primio duhovni znak, Duha mudrosti i razuma, Duha savjeta i jakosti, Duha znanja i pobožnosti, Duha svetoga straha, i čuvaj što si primio. Bog te Otac obilježio svojim znakom, Krist Gospodin te potvrdio i u tvoje srce stavio zalog Duha«, poručio je sveti Ambrozije krizmanicima, a sada nam njegova poruka može biti podsjetnik koliko darovi Duha Svetoga pomažu u stvaranju ispravnih životnih vrijednosti. Darovi Duha Svetoga, kao i talenti koje nam je Bog podario, počivaju na istim bitnim odrednicama naših života – umjetnost nas kao i vjera ispunjava, pridonosi ljepoti naših života i tako »hrani« ljudski duh istinskom ljepotom.
Travanj se uistinu može pohvaliti brojnim nacionalnim danima. Ono što ove godine ističemo upravo je njegova – kreativna strana. U travnju je mnogo dana posvećenih kreativnosti, umjetnosti i inovativnosti. Već 1. travnja dan je ručnoga rada i dan čitanja, a odmah je sljedeći dan posvećen dječjim knjigama. Zanimljivo je da se 8. travnja obilježava vrlo precizan dan crtanja motiva ptica, a 15. dan ovoga mjeseca posvećen je umjetnosti u cjelini. Dva dana kasnije slavi se haiku-poezija, a 19. travnja je dan poezije i kreativnoga uma! Samo dva dana kasnije – 21. travnja – svjetski je dan kreativnosti i inovativnosti. Zanimljiva noć koja se pamti jest 23. travnja kad ljudi diljem svijeta uz svijeću i dobru knjigu slave upravo noć knjige.
Vodeći se mislima o knjigama, 26. travnja nacionalni je dan knjižnica, a 27. travnja dan pričanja priča. No ni to nije sve – poseban je 29. travnja koji se može pohvaliti obilježavanjem svjetskoga dana plesa i svjetskoga dana neovisnih knjižara. Cijeli je mjesec pak posvećen poeziji, jazz-glazbi i uređenju doma.
Razlog tolikoga obilježavanja kreativnosti u samo jednom mjesecu nije poznat, ali je to općeprihvaćeno diljem svijeta. Možda se u obzir može uzeti činjenica da su u istom mjesecu rođeni William Shakespeare, Leonardo da Vinci i William Wordsworth. Umjetnost i kreativnost zaslužili su cijeli mjesec obilježavanja upravo zbog važnosti koju imaju u suvremenom društvu. Danas govorimo o vremenu tehnologije i umjetne inteligencije, koja polako preuzima sve ljudske djelatnosti, no umjetnost se ovdje ističe kao jedina djelatnost ili aktivnost u kojoj čovjek neometano može prikazati emocije, točnije ono što tehnologija nema. Važnost kreativnosti prepoznao je i Svjetski ekonomski forum koji je naglasio da je kreativnost jednako važna kao i umjetna inteligencija u poslovima budućnosti. Kreativnost se danas povezuje i sa zdravim načinom života koji nam omogućava da izbjegnemo anksioznost i depresivnost, prikažemo svoje emocije i osjećaje, potaknemo rad kognitivnih aktivnosti i podignemo vlastitu razinu sreće.
Kršćanska umjetnost obuhvaća različite oblike poput likovnih, glazbenih i kiparskih djela, misnoga ruha i liturgijskih predmeta te još mnoštva drugih stvari koje imamo priliku vidjeti u crkvama, katedralama, samostanima i muzejima, pa i u vlastitim domovima. Kršćanska umjetnost nastala je na području Rimskoga Carstva u prvim stoljećima kršćanstva, a nakon VI. stoljeća u kršćanstvu su se počeli prikazivati simboli povezani sa spasenjem te biblijski prizori, kao i prizori iz života svetaca. Uz sva slikarska, kiparska i arhitektonska postignuća u kršćanskoj umjetnosti od početaka kršćanstva pa do sada zadržali su se simboli poput križa, janjeta, ribe, alfe i omege, koje mi kao vjernici vrlo jasno poznajemo i s njima se gotovo svakodnevno susrećemo.
Pripremili: A. Bukovac, V. Lukačin, I. Moslavac, I. Tomić