Pismo pape Franje o ulozi književnosti u odgoju i obrazovanju prilika je i za podsjetnik na istraživanje o čitalačkim navikama mladih, koje su prije nekoliko godina proveli suradnici projekta »Obitelj i mediji«. Istraživanje je obuhvatilo mlade u dobi od 18 do 29 godina iz Europe te Sjeverne i Južne Amerike, a u njemu je sudjelovalo oko tri tisuće ispitanika.
Prvi zaključak do kojega su došli istraživači jest da je čitanje danas za mlade izazov, avantura o kojoj će promisliti prije nego što se u nju upuste. Tri od četiri mlada ispitanika rekla su u istraživanju da knjige čitaju manje od dva sata tjedno.
e-knjige i pravoga ukoričenoga izdanja sklonija izabrati potonje
Kao predvodnici ponešto drugačijih trendova pokazali su se mladi iz Meksika, iz čije je skupine najveći broj ispitanika (njih 65 posto) rekao da čita najmanje dva sata ili više u tjednu. Istaknuli su se i mladi iz Italije, među kojima je bio i najveći udio onih koji su rekli da tjedno čitaju više od pet sati (11 posto).
Mladi traže snažne priče
Istraživanje suradnika projekta »Obitelj i mediji« pokazalo je da mladi traže snažne priče koje govore o njihovim vršnjacima. Tako su mladi iz domovine pape Franje Argentine rekli da im je najdraža knjiga »Mali princ«, a odmah iza nje izabrali su Harryja Pottera i Pinocchija. Te tri knjige pokazale su se kao najomiljenije među mladima u svijetu, premda u ponekim sredinama postoje i određena odstupanja od toga pravila. Primjerice, druga najpopularnija knjiga među mladima u Njemačkoj je »Dnevnik Anne Frank«. Uz Harryja Pottera mladi iz engleskih govornih području redovito ističu i »Kronike iz Narnije«. Svoju popularnost među mladima u Europi i Sjevernoj i Južnoj Americi ne gubi ni trilogija »Gospodara prstenova«.
Iako su mladi ispitanici rekli da najviše vremena provode uz digitalne medije – filmove, televizijske serije, društvene mreže – većina je njih ipak između e-knjige i pravoga ukoričenoga izdanja sklonija izabrati potonje.
75 %
mladih