Predbožićno ozračje praćeno je tradicijom koja širi osjećaj pripadnosti i zajedničkoga slavlja. Već od došašća, vremena priprave za svetkovinu Božića, osjeća se iščekivanje, nada, budnost i čežnja koja je posebno naglašena odlaskom na mise zornice. Osim toga, blagdani donose i svjetovni pristup koji je u tradiciji praćen kićenjem, »mirisima i okusima« Božića, darivanjem i zajedničkim druženjem. Ti lijepi narodni običaji koji se prenose iz generacije u generaciju pridonose jačanju zajedništva, ali i osobnomu osnaživanju.
Posljednjih pandemijskih godina uvelike su promijenjeni uvjeti većih okupljanja i druženja, no oni ne mijenjaju temeljno okupljanje o blagdanima uz užu obitelj. Često se može čitati o blagdanskom prejedanju, opijanju, iscrpljenosti koja je posljedica pripreme za blagdanska slavlja, konzumerizmu u kojem se nekontrolirano troši novac na skupe darove koji najčešće dovodi do tzv. poslijeblagdanske depresije. Činjenica je da su sve to posljedice pretjeranosti u kojoj se gubi smisao blagdana, a to su svetkovanje, mir, odmor, druženje s obitelju i prijateljima te bijeg od rutine. No darivanje, ukrašavanje, priprema jela i svi mirisi, okusi i zvukovi blagdana uvijek su blagodat. Takvo ozračje uvelike akumulira snagu za teškoće koje donosi svakidašnjica, a utječe i na zdravlje, pa je važno biti svjestan tih blagodati, uživati u njima i biti zahvalan.
Ugođaj predblagdanskih dana svakako stvaraju mirisi koji se šire iz domova. Običaji izrade adventskoga vijenca, kićenje bora, izrada kolača i priprema jela šire mirise koji imaju važnu ulogu za dobro raspoloženje i osjećaje. Mirisi se pomoću određenih neurona u gornjem dijelu nosa prenose do mozga koji ih obrađuje, odnosno do limbičkoga sustava koji je poznat kao »emocionalni mozak« i čija je uloga, među ostalim, upravljanje raspoloženjem i osjećajima. Mirisi cimeta, klinčića, vanilije, agruma, zimzelenih stabala i raznih začina potiču oslobađanje neurotransmitera koji pozitivno djeluju na raspoloženje i opuštanje. Zbog toga su mirisi blagdana mnogo više od pripreme hrane.
Blagdansko vrijeme prate i zvukovi adventskih i božićnih pjesama koje osim pozitivnih i sadržajnih poruka djeluju i na raspoloženje. Svaka osoba doživljava glazbu na svoj način, no znanstveno je potvrđeno da slušanje glazbe potiče oslobađanje biokemijskih spojeva koji ublažavaju stres i potiču oslobađanje neurotransmitera dopamina koji utječe na dobro raspoloženje, motivaciju i učenje. Osim toga, ne bi trebalo zanemariti pjevanje božićnih pjesama, a posebno na zajedničkim druženjima. Oslobađanjem glasa čovjek oslobađa sebe, djeluje na psihofizičku ravnotežu, a posebno utječe na oslobađanje napetosti te poboljšano disanje i rad srca.
Istraživanja su pokazala da aktivno pjevanje donosi više zadovoljstva od pasivnoga slušanja glazbe ili razgovora o pozitivnim životnim događajima. Glazboterapeuti potvrđuju da ljudski glas ne treba školovati, nego ga osloboditi da zvuči u svojoj punini i bude opušten. U zajedničkom blagdanskom slavlju uz pjesmu njeguje se zajedništvo, osjećaj bliskosti s drugima, ali i pridonosi vlastitoj dobrobiti.