Elektronički uređaji koji zagrijavaju tekućinu kako bi proizveli aerosol namijenjen inhaliranju stekli su veliku popularnost, osobito među mlađim generacijama. Prvotno su predstavljeni kao alternativa klasičnim cigaretama s ciljem smanjenja štetnih učinaka duhana, no njihova se uporaba brzo proširila. Različiti dizajni, okusi i percepcija manje štetnosti u usporedbi s konvencionalnim cigaretama pridonijeli su njihovoj popularnosti. Unatoč tomu, znanstvena zajednica i zdravstvene institucije i dalje istražuju dugoročne učinke e-cigareta na zdravlje. Jedan od ključnih elemenata e-cigareta jest tekućina koja može sadržavati nikotin, propilen-glikol, biljni glicerin i razne arome.

Velik broj istraživanja potvrđuje da para e-cigareta nije sigurna jer su mnogi hlapljivi organski spojevi koji su identificirani pokazali kancerogenost

Iako se često smatraju sigurnijim od duhanskih cigareta jer ne sadrže katran i brojne kancerogene tvari nastale izgaranjem, studije pokazuju da e-cigarete mogu sadržavati druge potencijalno štetne spojeve, uključujući hlapljive organske tvari i teške metale. Nepovoljni zdravstveni učinci e-cigareta još nisu u potpunosti razjašnjeni, no postoje dokazi o njihovu negativnom utjecaju na respiratorni i kardiovaskularni sustav, kao i o mogućim dugoročnim posljedicama na metabolizam, funkciju imunosnoga sustava i plodnost. Neka su istraživanja pokazala da pare e-cigareta sadrže neke otrovne tvari, no razina otrovnih tvari bila je znatno niža nego u dimu cigareta. Ipak velik broj istraživanja potvrđuje da para e-cigareta nije sigurna jer su mnogi hlapljivi organski spojevi koji su identificirani pokazali kancerogenost.

Para ili prijevara?

Među mlađom populacijom posebno su popularne jednokratne e-cigarete zbog svoje pristupačnosti, raznolikosti okusa i modernoga dizajna. Ti uređaji često imaju privlačne boje i arome kako bi privukli mlade korisnike. Jednokratne e-cigarete uređaji su za udisanje dima (vaping) oblikovani za jednokratnu upotrebu. Napunjene su tekućinom i imaju ugrađenu bateriju koja traje dok se tekućina ne potroši, nakon čega se cijeli uređaj baca. Te e-cigarete postale su posebno popularne među mladima zbog svoje diskretnosti, raznolikih okusa i jednostavnosti upotrebe. Međutim, njihova sve veća upotreba izaziva zabrinutost među zdravstvenim stručnjacima zbog visoke razine nikotina i potencijalnih dugoročnih posljedica na zdravlje.

Nikotin u e-cigaretama može negativno utjecati na razvoj mozga adolescenata i mladih odraslih osoba, posebno u pogledu pamćenja, pažnje i kontrole impulsa. Studije sugeriraju da redovita upotreba e-cigareta može povećati rizik od razvoja ovisnosti o nikotinu i kasnijega prelaska na klasične cigarete. Tako je među ostalim analiza devet studija koje izvješćuju o omjerima izgleda za početak pušenja cigareta povezanih s upotrebom e-cigareta na uzorku od 17 389 adolescenata i mladih odraslih osoba pokazala da je upotreba e-cigareta povezana s većim rizikom za naknadni početak pušenja cigareta. Osim toga nekoliko znanstvenih istraživanja nije pronašlo kvalitetne dokaze za povezanost upotrebe e-cigareta i prestanka pušenja, što se navodi kao značajan argument u prednosti upotrebe e-cigareta za prestanak pušenja.

E-cigarete pod lupom

U mnogim zemljama e-cigarete podliježu strožim regulacijama kako bi se smanjila njihova dostupnost maloljetnicima i ograničio marketing. Europska unija, primjerice, regulira sadržaj nikotina u tekućinama za e-cigarete i zahtijeva jasne oznake o sastavu i mogućim rizicima. U nekim državama u potpunosti su zabranjene aromatizirane tekućine kako bi se smanjila privlačnost e-cigareta mladima, a u nekima su uvedene visoke trošarine na e-cigarete kako bi se smanjila njihova dostupnost. U Hrvatskoj je uporaba elektroničkih cigareta regulirana Zakonom o ograničavanju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, koji je stupio na snagu 18. svibnja 2017. Taj zakon, usklađen s Direktivom 2014/40/EU Europskoga parlamenta i Vijeća, prvi put uvodi pravila za elektroničke cigarete i spremnike za ponovno punjenje.
U njemu je među ostalim navedeno »da se tekućina koja sadrži nikotin stavlja na tržište isključivo u za to namijenjenim spremnicima za ponovno punjenje koji nemaju obujam veći od 10 ml, u potrošnim elektroničkim cigaretama ili u ulošcima za jednokratnu uporabu i da ulošci ili tankovi ne premašuju obujam od 2 ml, da tekućina koja sadrži nikotin ne sadrži više od 20 mg/ml nikotina te da su elektroničke cigarete i spremnici za ponovno punjenje takvi da djeca njima ne mogu rukovati i da na njima nisu moguće neovlaštene izmjene te da su zaštićeni od lomljenja i curenja uz mehanizam koji osigurava ponovno punjenje bez curenja«. Hrvatski sabor 2024. godine počeo je s raspravom o izmjenama zakona kojima bi se elektroničke cigarete izjednačile s konvencionalnim duhanskim proizvodima. To bi značilo zabranu njihove uporabe u zatvorenim prostorima, uključujući radna mjesta, te zabranu aroma u grijanim duhanskim proizvodima. Zakon još nije stupio na snagu, no njegova primjena mogla bi pridonijeti zaštiti javnoga zdravlja i smanjenju uporabe duhanskih i srodnih proizvoda, posebno među mladima.