O ZAMKAMA SUROGATSTVA (1) »Iznajmljivanje« nečije trudnoće ne može biti »jedini preostali izbor«

Foto: Shutterstock

Odjek u svjetskim medijima dobio je nedavni istup Stephanie Levich, voditeljice organizacije »Family Match Consulting« koja se bavi surogatstvom i povezivanjem »parova« koji žele dijete i onih koji im mogu »iznajmiti« trudnoću i roditi umjesto njih. Ona se u razgovoru za časopis »People« obrušila na papu Franju i njegove učestale istupe protiv surogat-majčinstva, koje je Sveti Otac s punim pravom nazvao modernim oblikom eksploatacije siromašnih te »komercijalizacijom trudnoće«. Projekt »Obitelj i mediji« osvrnuo se na njezine izjave u kojima je ona papu Franju nazvala zastarjelim jer je pitanje surogatstva zapravo »pravo« te kao i pobačaj »stvar osobnoga izbora«.

Surogatstvo nije temelj modernih »sretnih obitelji«

»Praksa surogatstva počela se razvijati usporedno s idejom dekonstrukcije obitelji koja je zasnovana na braku muškarca i žene. Također, kako je o tome pisala organizacija ‘Mercatornet’, u većini slučajeva oni koji traže surogatstvo nisu supružnici koji se bore s neplodnošću, nego istospolni partneri.

»U većini slučajeva oni koji traže surogatstvo nisu supružnici koji se bore s neplodnošću, nego istospolni partneri. Njihovi zahtjevi za surogatstvom eksponencijalno rastu, posebno u zemljama u kojima je legalan brak između istospolnih«, upozoravaju iz »Obitelj i medija«

Njihovi zahtjevi za surogatstvom eksponencijalno rastu, posebno u zemljama u kojima je legalan brak između istospolnih. Sve navedeno potaknulo je uvjerenje da oni ‘imaju pravo’ imati dijete. I zato se zabrana surogatstva na tom tragu želi prikazati kao čin diskriminacije«, upozoravaju iz »Obitelji i medija« na prvu zamku surogatstva koje njegovi zagovornici isključivo lažima predstavlja u javnosti.

»Takve su perspektive antropološki i pravno izokrenute, pa možda i pervertirane. Jer ne postoji ‘pravo’ na imanje djece. Surogatstvo je ilegalno u mnogim dijelovima svijeta zato što djeca trebaju imati pravo na obitelj, a na obratno«, napominju iz »Obitelji i medija«. Stoga je bespredmetno i kada zagovornici surogatstva nastupaju u javnosti s moralnim ucjenama, tvrdeći da je surogatstvo »jedini preostali izbor mnogim roditeljima« i da je ono temelj modernih »sretnih obitelji«.

60 000 do 150 000 dolara cijena je za koju se u Sjedinjenim Američkim Državama i u mnogim drugim zapadnim zemljama može »kupiti« proces surogatstva. Osim što je suprotnost čovjekovoj biologiji, surogatstvo je i duboka moralna kontroverzija. Koja je razlika između djeteta »dobivena« za 150 000 dolara »iznajmljivanjem« nečije maternice i djeteta koje je prodano preko nekog »lanca« trgovine djecom?