Ivanjsko cvijeće (Galium verum, lat), ivanova trava, broćika, u narodu je poznato kao biljka koja pomaže »kod svih bolesti«. U starim bilinarskim knjigama o ivanjskom cvijeću navedeno je da je ljekovito kod bolesti mjehura i bubrega, otežanoga mokrenja, bolesti prostate, raznih upala, bolesti limfe, leukemije, povišene temperature, krvarenja, povišenoga krvnoga tlaka, raznih vrsta tumora i bolesti kože. Za široko ljekovito djelovanje zaslužni su aktivni biljni spojevi, među kojima se, među ostalim, ističu i iridoidni glikozidi poput aukubina koji ima antibakterijsko djelovanje. Nadalje, sadrži i fenolne spojeve poput klorogenske kiseline koja pokazuje djelotvornost u različitim bolestima krvožilnoga sustava (smanjuje sistolički i dijastolički krvni tlak), ali ima i antiagregacijsko djelovanje (smanjuje zgrušavanje krvi), što može pridonijeti prevenciji tih bolesti. Kavena kiselina iz biljke pak djeluje na trombocitopeniju i leukopeniju (smanjen broj trombocita i leukocita). Osim toga fenolni spojevi imaju i antitumorski, antioksidacijski i protuupalni učinak.
- Ivanjsko cvijeće sadrži saponine koji potiču prirodno stvaranje hijaluronske kiseline koja održava vlažnost kože te potiče sintezu kolagena, a time i čvrstoću kože. Na taj način pomaže kod raznih kožnih oboljenja poput dermatitisa, psorijaze i akni.
- Čaj od ivanjskoga cvijeća koristi kao tonik koji pročišćava gušteraču, bubrege i jetra, potiče izbacivanje sekreta iz dišnih putova te ima umirujuće djelovanje na mišiće i živčani sustav.
- Budući da stimulira rad imunosnoga sustava, ivanjsko cvijeće trebale bi izbjegavati osobe s autoimunim bolestima (npr. Hashimotov tireoiditis, ulcerozni kolitis, celijakija i slično).
- Unatoč ljekovitosti, dnevno ne bi trebalo popiti više od tri šalice čaja od ivanjskoga cvijeća.