Neprestano fotografiranje i snimanje videa na nekom putovanju, razgledavanju, za vrijeme boravka u prirodi ili tijekom večernjega izlaska ne će poslužiti da se određeni osjećaji i dojmovi »zamrznu« i pohrane za vječnost. Naprotiv, upozorava projekt »Obitelj i mediji«, pokušaji da se baš svaki djelić stvarnosti »zarobi« klikom kamere pametnoga telefona umanjuje važnost nekoga događaja.
Nešto što je zapisano u pamćenju ima mnogo veću težinu nego nešto što je zapisano na memorijskoj kartici i, navodno, ostaje spremljeno zauvijek. Stoga, napominju iz »Obitelji i medija«, »maniju vječitoga ‘selfija’ i objavljivanja sadržaja na društvenim mrežama treba što je više moguće obuzdati«.
Nije samo riječ o procesu objavljivanja sadržaja i praćenju koliko je »lajkova« koja fotografija dobila i tko je uopće određenoj fotografiji dao »palac gore«. Često se zaboravlja na onu pravu realnost, na ljude koji su od krvi i mesa.
»Obitelj i mediji« zato nude tri savjeta. Najprije treba »pogled usmjeriti na stvarnost, a ne na zaslon«. »Treba neprestano gledati uokolo, promatrati i uživati u trenutku. Kada se javi kušnja da se baš svaki detalj treba slikati, stanite. Pogled treba biti usmjeren prema stvarnosti, treba iskusiti ljepotu trenutka, a tek nakon toga promišljati što bi bilo korisno fotografirati ili snimiti da bi ostalo za budućnost.« Na to se nadovezuje i drugi savjet – bolje slikati malo, ali kvalitetno. Dobra fotografija može nanovo oživjeti upravo osjećaj koji je netko imao u srcu kada je fotografirao neku znamenitost, druženje, obiteljsko okupljanje… Treći i možda najvažniji savjet jest da se svaki trenutak treba najprije osjećati i dijeliti s bližnjima. »Stalna briga oko toga koju fotografiju ili video treba podijeliti na društvenim mrežama, s onima koji žive možda i jako daleko od nas, može rezultirati nebrigom za život u punini zajedništva s bližnjima. To je paradoks, ali svejedno se može dogoditi«, zaključuju iz »Obitelji i medija«.