OD GROBLJANSKE DO TROBRODNE MONUMENTALNE CRKVE Župna crkva Marije Kraljice Mira u Sisku

Po Sisačkoj biskupiji (7) Župna crkva Marije Kraljice Mira u Sisku

Župna crkva Marije Kraljice Mira u Sisku
Snimio: Z. Galić

Na južnom se dijelu Siska nalazi župa Pohoda Blažene Djevice Marije. Odijelivši se od župe Uzvišenja sv. Križa, osnovana je 1961. g. Prva se župna crkva nalazila na groblju Viktorovac, a izgrađena je 1876. g. s posvetom istoga imena. Ona je sljednica starije drvene kapele, koja se nalazi na bakrorezima iz 16. i 17. stoljeća, s prikazom pobjede kršćanskih vojska nad Turcima u Sisačkoj bitki 22./23. lipnja 1593. Sisačka je bitka bila prekretnica u stogodišnjem ratu s Osmanlijama, od vremena katastrofalnoga poraza na Krbavskom polju 1493. g. Pod Siskom su srušene turske težnje da osvoje vojnu krajinu od Drave do Jadrana i unište hrvatsko kraljevstvo.

Godine 1994. odlučeno je da se izgradi nova i veća župna crkva u dijelu grada Naselje na adresi Petrinjska 9F. Uz Naselje ona obuhvaća Viktorovac, Brzaj, Podjarak, Caprag, Kanak, Crnac, Capraške Poljane i Novo Pračno. Novu monumentalnu trobrodnu crkvu Marije Kraljice Mira posvetio je sisački biskup Vlado Košić 8. listopada 2016. Ona je građevina dvoranskoga tipa s lađama koje su odijeljene stupovima, nosačima trodijelnoga krovišta. Iznad povišenoga ulaza na pročelje je postavljen vitražni prozor, a bočno i na pročelju brojne su ostakljene površine. Zvonik i pastoralni centar odmaknuti su od zgrade crkve. U svetištu s mramornim oltarnim stolom, koje je uzdignuto na nekoliko stuba, postavljen je mozaik Blažene Djevice Marije s Djetetom, rad Marka Rupnika. Kod ulaza je prostrano pjevalište.

Stara je župna crkva na groblju nakon oštećenja u potresu obnovljena. Preko puta nje je kuća udruge »Betlehem« u kojoj je 9. studenoga 1990. ubijen župnik Antun Grahovar, prva svećenička žrtva u Domovinskom ratu. U ratu je iz Siska i Sisačko-gorskoga arhiđakonata prognano 15 svećenika i 30 tisuća vjernika. Ubijeno je 1190 hrvatskih branitelja i civila. Porušeno je 14, a oštećeno šest župnih crkava te 30-ak kapela.

Mise su nedjeljom u 9, 11 i 18, a radnim danima u 18 sati.