Dok se 2021. u hrvatskoj javnosti još nije spominjala proslava 1100. obljetnice splitskih crkvenih sabora i hrvatskoga kraljevstva, članovi Udruge za očuvanje i promicanje tradicijske kulture u Bosni i Hercegovini »Stećak« iz Tomislavgrada već su uz pomoć brojnih umjetnika i povjesničara radili na oživljavanju krunidbe kralja Tomislava.
Plodovi toga nastojanja u srijedu su 12. veljače predstavljeni i hrvatskoj javnosti u sklopu izložbe zvučna naslova »Duvno polje – kraljevsko prijestolje« u zagrebačkom Etnografskom muzeju. Izložba koju je priredio potpredsjednik »Stećka«, antropolog i etnolog o. Zvonko Martić, u hrvatsku je prijestolnicu donijela Tomislavove kraljevske insignije: krunu, žezlo, prijestolje te krunidbeno ruho, ali i umjetničke slike nastale tijekom trogodišnje duvanjske likovne kolonije umjetnika iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine pod nazivom »Zemlja kralja Tomislava«.
»Uživo« na krunidbi
Zagrebačka izložba plod je osobite kulturne suradnje. Prema idejnom rješenju akademskoga kipara Ilije Skočibušića Vladimir Šulevski izradio je krunu, zlatarnica »Dodić« odlila je srebrni dio žezla, a prijestolje je izlila Ljevaonica umjetnina Jurkić.
Kostim za hrvatskoga kralja utemeljen na analizi dostupnih povijesnih izvora, starohrvatske umjetnosti pletera i srednjovjekovnoga odijevanja dizajnirala je prof. dr. Jasmina Pacek, uz koju su tekstove o rekonstruiranim insignijama odnosno likovnim radovima za prigodnu monografiju priredili povjesničar umjetnosti dr. Anđelko Mihanović i muzejski savjetnik Nacionalnoga muzeja moderne umjetnosti Željko Marciuš.
Uz slike Gordana Bakića, Tomislava Buntaka, Svetislava Cvetkovića, Sebastijana Dračića, Fedora Fishera, Danka Friščića, Koreljke Kovač, Tina Samardžije, Matka Vekića i Josipa Zankija u Etnografskom su muzeju izložene i fotografije Jasmina Fazlagića s nedavnoga povijesnoga uprizorenja krunidbe, u koju se posjetitelji mogu uživjeti i s pomoću naočala za virtualnu stvarnost. (Lt)