Razgovarao sam s prijateljem o etičkoj opravdanosti štrajkova radnika. Kakvo je stajalište Crkve prema prosvjedima i prosvjednicima koji traže svoja radnička prava?
Pitanjem štrajka u širem okviru prava radnika, njihova dostojanstva, prava na pravednu plaću i raspodjelu dohotka bavi se socijalni nauk Crkve, pa tako u Kompendiju socijalnoga nauka Crkve u broju 304 piše: »Socijalni nauk priznaje legitimnost štrajka ‘kad se pokaže kao neizbježivo ili barem nužno sredstvo, u vidu razmjerne koristi’, nakon što su se neučinkovitima pokazali svi drugi načini nadvladavanja sukoba. Štrajk, jedna od najmukotrpnijih stečevina sindikalnoga udruživanja, može se definirati kao kolektivno i dogovoreno odbijanje radnika da obavljaju svoje poslove kako bi pomoću pritiska što ga na taj način čine na poslodavce, na državu i na javno mnijenje postigli bolje uvjete rada i svojih socijalnih prilika. I štrajk, premda se profilira ‘kao … vrsta ultimatuma’, mora uvijek biti mirna metoda zahtijevanja i borbe za vlastita prava; on postaje moralno neprihvatljiv kad je praćen nasiljem, ili ako mu se pridaju ciljevi koji nisu izravno povezani s uvjetima rada ili su protivni općemu dobru.«
Zainteresirana sam otići volontirati u misijske afričke zemlje. Komu se mogu javiti za više informacija?
Puno je raznih udruga, organizacija i ustanova preko kojih se možete prijaviti za volontiranje u Africi pa je nemoguće sve njih nabrojiti na jednom mjestu. Mi smo stoga odlučili predložiti Vam nekoliko »adresa« na koje biste se mogli javiti, a tamo će Vas uputiti u više pojedinosti. Papinska misijska djela i Nacionalni misijski ured prvo su mjesto na koje biste se mogli obratiti (tel. 01/ 5635 055, e-adresa: missio.croatia@misije.hr), udruga »Kolajna ljubavi« (tel. 097 7096 155, e-adresa: kolajna.ljubavi@gmail.com), a predlažemo da posjetite i internetsku stranicu centra »Otac Vjeko« i tamo ćete na stranici pronaći i tekst o volontiranju (https://www.vjeko-rwanda.info/hr/volontiranje) u kojem se jako lijepo opisuje što se očekuje od onih koji žele doći kao volonteri, a to su određeni uvjeti: »1) Predložiti konkretan projekt koji bi provodili u vrijeme svoga boravka. U prijedlogu projekta treba navesti jasno i konkretno što bi se radilo i na koji način bi se radilo. Projekt treba obuhvaćati nešto što bi moglo korisno upotpuniti naše programe. O tome se u pripremama dogovarate s osobom koja je zadužena za komunikaciju s potencijalnim volonterima i posjetiteljima. 2) Volonterima ćemo ubuduće smatrati samo one koji dođu na šest i više mjeseci. Nakon što su osmislili i predložili projekt koji smo prihvatili. 3) Dobiti preporuku župnika ili neke humanitarne/volonterske organizacije/udruge.« Osim toga, važno je da potencijalni volonteri napišu nešto o sebi, što su po struci, koliko imaju godina, koje jezike govore, jesu li do sada već negdje volontirali, a bitno je znati »da volonteri u misiju dolaze raditi«. »Ozbiljno raditi! Mnogi to olako shvate i onda kada dođu k nama ne drže se pravila. Nama je jako bitno da nam dođu ljudi koji će doista raditi. I u školi, ali i pomoći u zajednici oko svih ostalih fizičkih poslova. Radno vrijeme počinje u 8 sati i traje sve do popodnevnih sati. Naravno, radi se pauza za ručak koji je u 13 sati. Trenutačno bi nam dobro došli krojači, dizajneri i stolari kako bi nam pomogli u školskim programima iz tih predmeta. Također bi nam dobro došli iskusni zidari, električari. Kao i svi oni koji imaju iskustva u jednom od zanata za koje izučavamo naše učenike.«