Kokosov orah (Cocos nucifera, lat.) sa svojim raznovrsnim dijelovima – od ulja i vode do mesnatoga dijela – nudi niz ljekovitih svojstava koja mogu imati pozitivan učinak na zdravlje. Kokosovo ulje bogato je zasićenim masnim kiselinama, pri čemu dominira laurinska kiselina (oko 50 %). Unatoč kontroverzi oko zasićenih masti, sve je više dokaza koji upućuju na to da kokosovo ulje može imati pozitivne učinke na zdravlje.
Laurinska kiselina ima antimikrobna svojstva, što je čini korisnom u borbi protiv bakterijskih, virusnih i gljivičnih infekcija. Iako zasićene masti u velikim količinama mogu povećati razinu LDL kolesterola (poznatoga kao »loš kolesterol«), neke studije sugeriraju da laurinska kiselina u kokosovu ulju također podiže razinu HDL kolesterola (»dobri kolesterol«). Taj balans može pomoći u smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti u pojedinaca koji konzumiraju kokosovo ulje u umjerenim količinama.
Meso kokosa bogato je vlaknima, zdravim mastima, vitaminima i mineralima. Zbog visokoga sadržaja vlakana kokosovo meso može pomoći u regulaciji probave i zdravlju crijeva. Kokosovo ulje rabi se u nekim mastima i kremama za tretman suhe kože, ekcema, psorijaze i drugih iritacija kože zbog svojih antibakterijskih i antiinflamatornih svojstava.