OSTAVIO SVOJA KNJIŽEVNA SVJEDOČANSTVA 21. listopada 1919. rođen književnik Jakov Ivaštinović

Jakov Ivaštinović

Među piscima kojima je književno djelo prožeto kršćanskim duhom ističe se na osobit način Jakov Ivaštinović.

Rođen je u Borovcu kod Rajića u zapadnoj Slavoniji 21. listopada 1919. Državnu realnu gimnaziju završio je u Novoj Gradiški 1939., a nakon toga upisao je Visoku ekonomsko-komercijalnu školu u Zagrebu, no uskoro je prešao na studij »narodne književnosti i jezika« na Filozofskom fakultetu. Do 1942. služio je u Domobranskoj pješačkoj pukovniji u Sisku, zatim je kratko studirao u Bratislavi. Nakon ulaska partizana u Zagreb zarobljen je i prošao je svoj križni put do Celja. U posljednji ga je čas od strijeljanja spasio neki znanac, pa je opet krenuo na križni put – do Uskoplja. O tome je ostavio više književnih svjedočanstva, uz ostalo u pjesmi »Križni put« iz 1945., koju završava: »Sretan je / tko je od smrti daleko. / A takvih u Hrvatskoj nema.« Nakon povratka u rodno selo uhićen je i zatvoren u Okučanima. Uspio je diplomirati 1947., no ponovno je uhićen i držan u zatvoru bez suđenja gotovo godinu dana. Zatim je radio na više škola i odgojnih zavoda, a radni je vijek završio 1981. kao ravnatelj Građevinskoga školskoga centra u Zagrebu. Umro je u Zagrebu 2. studenoga 1994.

Pjesme, novele, pripovijesti, eseje, putopise, prikaze i kritike objavljivao je u brojnim međuratnim i poratnim listovima. Mnogo je toga stoga ostalo u rukopisu. Uredio je i predgovorom popratio omanju antologiju hrvatskoga rodoljubnoga pjesništva »Domovini« (1941.), sastavio udžbenik »Književnost s osnovama estetskoga i jezičnoga obrazovanja«, a posmrtno su mu izišle izabrane pjesme i novela »Tragovi« te putopis »Hrvatskom uzduž i poprijeko«.

Bio je protiv podjela književnika na lijeve i desne – smatrao je da postoje samo dobri i loši pisci. No premda zagovornik estetičke slobode, isticao je: »Ne smije se odobravati moralno i etičko raspadanje društva.« Lirika mu je tadijanovićevski toplo narativna. Na poseban način aktualna je i danas njegova izvrsna pjesma »U Hrvatskoj treba ostati« (1945.): »Život je svagdje. / Ali najviše ga ima u razbijenoj Hrvatskoj. // Ovdje treba ostati, jesti svoj teški kruh, / piti svoju gorku vodu / i pobijediti poraz. Kolijevke / i ljudske ruke / daju joj snagu. // Svaki odlazak je nova smrt / za Hrvatsku / i onda kad život znači.« (L)