U Gorici Svetojanskoj (u narodu Svetoj Jani) od srednjega vijeka postojali su sakralni objekti, a 1501. godine crkva i župa. Poznate su tri crkve na lokalitetu današnje župne crkve. Nekadašnja kapela Blažene Djevice Marije izgrađena je g. 1687., a pregradnjama g. 1735. postala je župna crkva s posvetom sv. Ani (sv. Jani). Njoj je bio natkriven predulaz i povećana sakristija, ali je g. 1757. srušena te je napravljena današnja crkva. U potresima g. 1868. i 1877. znatno je oštećena te je obnovljena. Uz njezino pročelje dograđen je četverokatni masivan zvonik. U potresu koji je taj kraj pogodio 29. prosinca 2020. nastala su nepopravljiva oštećenja, posebno na svetištu i sakristiji, koji su potonuli za 2 – 3 m u zemlju od rasjeda koji tamo prolazi, a otkriven je geološkim ispitivanjima. Oštećenja su zahvatila i pročelje, ali i zidove lađe. To će vjerojatno uvjetovati izgradnju potpuno nove crkve na novoj lokaciji. U potresu je oštećena i kapela sv. Vida u obližnjem Hrašću.
Crkva sv. Ane smještena je u središtu mjesta uz groblje i mrtvačnicu, koja može poslužiti za slavljenje misa. U tom je prostoru postavljen oltarni stol, a na začelnom zidu ispod raspela i ploče s deset Božjih zapovijedi kipovi Gospe Lurdske i sv. Josipa. Na trgu je vatrogasni dom te uređeni ozelenjeni plato s prilaznom cesticom i stubištem od glavnoga trga do crkve. Ispred vatrogasnoga doma nalazi se spomenik s upisanih oko 120 imena poginulih župljana iz Gorice Svetojanske i 17 okolnih sela u Drugom svjetskom i Domovinskom ratu.
Župa sv. Ane rasadnik je duhovnih zvanja te su iz nje proizašla desetorica današnjih svećenika, od kojih su trojica mladomisnici. Mise se održavaju u kapeli Presvetoga Trojstva u Dragi Svetojanskoj i župnoj crkvi sv. Antuna pustinjaka u Slavetiću nedjeljama u 18 sati. Blagdan je 26. srpnja s proštenjem i misama u 8, 11 i 18 sati.