PONOVNO POPULARNA DREVNA ŽITARICA Magnezijem bogat sirak

Sirak (Sorghum bicolor, lat.)
Foto: Shutterstock | Sirak

Sirak (Sorghum bicolor, lat.) drevna je žitarica koja sve više zaokuplja pozornost znanstvenika i nutricionista zbog iznimnih nutritivnih i zdravstvenih prednosti. Sirak je bogat ugljikohidratima, prehrambenim vlaknima, proteinima i mineralima poput željeza, magnezija, fosfora i kalija. Također sadrži znatne količine vitamina B kompleksa, posebno niacina, tiamina i riboflavina. Visoka razina magnezija u ovoj biljci velika je potpora koštanomu tkivu, kao i pomoć u prevenciji i ublažavanju tegoba kod artritisa.

Ono što ga čini posebno zanimljivim su fenolni spojevi, flavonoidi i tanini, koji imaju snažno antioksidativno djelovanje. Osim što je nutritivno bogat, sirak je i bezglutenska žitarica i zbog toga je pogodan za osobe s intolerancijom na gluten i za one koji boluju od celijakije. Sirak se nalazi u raznim prehrambenim pripravcima, uključujući bezglutensko brašno, pahuljice, energetske pločice i razne druge bezglutenske proizvode. Od sirka se proizvodi i sirup koji se dodaje prerađenoj hrani kao prirodno sladilo, a može se upotrebljavati i kao zamjena za bijeli šećer.

Dobro je znati…

• Sirak je bogat vlaknima, što pridonosi stabilizaciji šećera u krvi i poboljšanju probave. Pola šalice, odnosno 100 g sirka osigurava 20 posto preporučenoga dnevnoga unosa vlakana.
• Baza znanstvenih dokaza potvrđuje da sirak izaziva nekoliko korisnih učinaka, uključujući poboljšanja markera oksidativnoga stresa, razine glukoze u krvi i lipida, te može igrati ulogu u mehanizmima za poticanje osjećaja sitosti za olakšavanje kontrole tjelesne težine.
• Dostupni epidemiološki dokazi upućuju na to da tanin (proantocijanidini) u sirku djeluje kao antioksidans koji štiti od upala i raka.
• Većina lipida sirka su neutralni triacilgliceridi (TAG), bogati polinezasićenim i mononezasićenim masnim kiselinama.
• Osobe s alergijama na žitarice trebale bi biti oprezne pri konzumaciji sirka.