Vjerojatno je tek manjemu broju katoličkih vjernika u Hrvatskoj poznata činjenica da je nekoliko katoličkih muških i ženskih redovničkih zajednica udruženo u međunarodnu nevladinu organizaciju VIVAT International, koja je članica Ujedinjenih naroda. Riječ je o članstvu te redovničke organizacije u statusu specijalnoga savjetodavnoga tijela Vijeća UN-a za ljudska prava (Human Rights Council) sa sjedištem u švicarskoj Ženevi, posebnoga savjetodavnoga statusa pri Ekonomskom i socijalnom vijeću Ujedinjenih naroda (ECOSOC) u New Yorku i pridruženom Odjelu Ujedinjenih naroda za javno informiranje (DPI), koji u svijetu ima 60 ureda.
Glas katoličkih redovnika i redovnica o konkretnim primjerima kršenja osnovnih ljudskih prava, ekonomske obespravljenosti i beskrupuloznoga iskorištavanja najsiromašnijih i najugroženijih diljem svijeta u kojem djeluju te medijske manipulacije kojima se takva stvarnost želi prikriti ili uljepšati, kao i prijedlozi za njihova rješavanja, itekako se u UN-ovim ustanovama uvažava jer njihov glas nije ograničen nikakvim etničkim, političkim, vjerskim, svjetonazorskim ili bilo kojim drugim razlozima.
Za Hrvatsku je posebno vezan predstavnik VIVAT Internationala u Ženevi od 2016., Poljak o. Andrzej Owca, koji je od 2000. pastoralno djelovao kao župnik u župi sv. Antuna Padovanskoga u Podvinju. »Želimo biti glas onih čiji se glas o raznovrsnim nepravdama kojima su izloženi ne čuje u svijetu«, napominje o. Owca, »pa sam tako i ja do sada na forumu UN-a govorio već 15-ak puta o problemima na koje su me upozorili naši misionari i laici. Osim toga, i pismeno izvješćujem UN, nakon toga odgovarajuće njegove službe urgiraju kod državnih vlasti. I mogu vam reći: imali smo u tome dosta uspjeha!«
U Hrvatsku su redovnici spiritanci došli 1981., a osim Podvinja djeluju i u župi mučeništva sv. Ivana Krstitelja kod Osijeka. Pripadali su njemačkoj provinciji sve do 2002. godine kad su dobili povlašten status međunarodne zajednice podređene generalnoj kući u Rimu. Danas imaju oko 3000 redovnika, koji djeluju u 61 zemlji. Utemeljio ih je na Duhove g. 1703. francuski plemić, kasniji bogoslov Franjo Poulart des Places. (S. B.)