POTHVAT ZA ONE KOJI ŽELE PROMJENU NABOLJE SKAC-ova 3D formacija za čovjekovu dušu, duh i društvo

Planinare, obrezuju masline, druže se s beskućnicima, uče upravljati dronom, a sve ih to vodi bliže Bogu

Studentski katolički centar Palma, poznatiji pod kraticom SKAC Palma, otvorio je prijave za novu generaciju polaznika 3D formacije. Kroz taj program želi se pomoći dušama donositi odluke s Bogom i mijenjati svoj život u suradnji s njim, onako kako ih on poziva. Voditeljica 3D formacije Tatjana Matić za Glas Koncila pojasnila je što je formacija te što nudi mladima koji se na nju prijave.

Duh – duša – društvo

3D formacija trogodišnji je program za cjelovit razvoj osobnosti, a tri D označava dušu, duh i društvo koji tematski prate godine formacije. Voditeljica je rekla da 3D formacija mladima nudi priliku da kroz tjedne zadaće steknu vrline i dobre navike, stoga je pospremanje sobe, ljubaznost i zahvala, odlazak na kavu s 3D sudionikom kojega ne poznaju prigoda za susret s Božjom blizinom u svakodnevnom životu. »Duhovni život ne razvija se mimo osobina i karaktera«, pojasnila je.

Mladi, prema riječima voditeljice formacije, kroz formaciju postaju djelatni katolici u svijetu koji žive svoje poslanje

Upravo se taj karakter kroz tri godine razvija na formaciji čija je voditeljica pobliže opisala što svaka godina uključuje: »Za izgradnju karaktera ključne su krjeposti i to je srž programa prve godine. Predavanja i grupni susreti omogućuju sudionicima da steknu jasniju sliku o sebi, motiviraju ih na izgrađivanje potrebnih krjeposti te imaju priliku vježbati kroz eksperimente. Druga godina formacije prema metodama sv. Ignacija nudi mladomu čovjeku sve potrebno na putu do svetosti kroz dublje upoznavanje osobe Isusa Krista i suživot s njim u duhovnim vježbama. Treća godina 3D formacije događa se u svijetu u kojem pojedinac ima svoju konkretnu misiju, poslanje i apostolat. Uz potporu Volonterskoga centra SKAC-a sudionicima se omogućuje da svoje vrijeme i talente daruju potrebitima, sudjeluju u organizaciji mise mladih ili animiranju grupa na 3D formaciji ili pak da osmisle i provedu vlastitu inicijativu i postanu djelatni katolici u svijetu i žive svoje poslanje.«

Poticajno okruženje

Program je, prema riječima voditeljice, idealan za sve koji tragaju za smislom i svrhom života, koji žele otkriti svoj poziv i poslanje, koji žele jasnoću u odlukama i veću odlučnost u življenju onoga što su odabrali. Kao potpora i vodstvo mladima su na raspolaganju duhovnici koji ih poučavaju, bodre, hrabre i pripremaju ih za zrelo kršćansko življenje uz pomoć iskustava i metoda koje je sveti Ignacije ostavio Crkvi u naslijeđe. Veliku ulogu tijekom programa imaju i animatori koji vode brigu o svojim grupama i susretima grupa na kojima se dijeli iskustvo protekloga tjedna.

»U mnogih ta svakodnevna djela kao da poprime doista i treću dimenziju, dobiju viši smisao kada se u ono što se radi uključi ljubav«

Cijela formacija prožeta je takozvanim eksperimentima koji se temelje na timskom radu i stvaraju zajedništvo te smještaju mlade u svakidašnje, ali i nesvakidašnje situacije. »Priprema i podjela hrane za beskućnike, čišćenje crkve, hod do Sljemena i održavanje župnoga dvora, branje maslina na Modravama, odlazak u kazalište, popravak auta, upravljanje dronom, gađanje lukom i strijelom, hodočašća, vikendi pokore, duhovne vježbe i mnoge druge«, sve to, otkriva voditeljica, očekuje mlade koji se prijave na formaciju. Mladi koji su željni razvijati svijest o sebi, razmatrati Božju riječ i otvoriti joj se, vježbati se u krjepostima te iskusiti bogatstvo zajedništva, prema riječima voditeljice, svakako su potencijalni kandidati za sudjelovanje na formaciji na kojoj se tijekom prve godine omogućuje poticajno okruženje za rad na samom sebi i rast u vjeri.

Treća dimenzija svakidašnjice

O promjenama koje mladi dožive tijekom 3D formacije najbolje govore njihova svjedočanstva koja često podijele i napišu za mrežnu stranicu SKAC-a. No te promjene, napominje sugovornica, još se konkretnije očituju u svakodnevnim djelima. »U mnogih ta svakodnevna djela kao da poprime doista i treću dimenziju, dobiju viši smisao kada se u ono što se radi uključi ljubav. Izlaženjem iz sebe i svoje komforne zone te kroz nova iskustva spremniji su odvažiti se na nove stvari, osjećaju veću zahvalnost za darove koji su im dani. Ono što mi u SKAC-u često kažemo: postanu mekši, osjetljiviji na Božje poticaje i prisutnost te mogu živjeti samu bit ignacijevske duhovnosti – tražiti i nalaziti Boga u svemu«, zaključila je Tatjana Matić, koja kao voditeljica formacije vjeruje da će mladi koji se prijave donijeti svoju autentičnost i talente te tako oplemeniti svoje grupe i generaciju. Prijave su otvorene do 20. rujna, a prijaviti se mogu mladi od 18 do 30 godina. Osim godina, poručuju iz SKAC-a, uvjet za prijavu je spremnost na promjenu života.

ISKUSTVO 3D-a
Marija Stažić, dobro poznata SKAC-ovka i voditeljica SKAC-ova zbora, nedavno je završila svoje putovanje kroz 3D formaciju koju je započela 2018. te je radosno i spremno prihvatila poziv da za Glas Koncila prenese svoje iskustvo. Iako bi trajanje 3D formacije na prvu nekoga moglo zabrinuti, ona nije bila jedna od njih jer je imala želju promijeniti svoj život i rasti u svetosti. »Kada sam razmišljala o prijavi na 3D, pitala sam o. Tomislava Rukavinu što on misli bih li se ja trebala prijaviti, na što me on upitao da što ja želim od te formacije. Kroz to pitanje došao mi je odgovor da želim živjeti sveto, onako kao što je svatko od nas pozvan živjeti.« Sve je usmjereno na to da mladi osluškuju gdje ih Bog želi, a to se odnosi i na upisivanje sljedećih godina formacije, pojasnila je Marija te dodala da se ne radi isključivo o nečijoj želji za nastavkom formacije ili moranju. »Sve se odvija korak po korak. Završetkom jedne godine prirodno dolazi da se pitaš zove li te Bog na sljedeću godinu. Neki nisu nastavili formaciju nakon prve ili druge godine. Kada se život dalje odvije, vidi se da oni zbilja nisu bili pozvani nastaviti dalje, nego ih je Bog čekao negdje drugdje.«
Borbeno razdoblje – Sve što formacija nudi prilagođava se sudionicima kako bi njihovo iskustvo bilo što konkretnije i plodonosnije. Također nitko nije prisiljen ni na što te se svaka odluka donosi kroz razlučivanje. Tako je i tijekom druge godine formacije koja uključuje duhovne vježbe u svakidašnjici koje sugovornica opisuje kao borbene. »To je borbeno razdoblje. Borbeno u smislu da treba imati želju odvojiti vrijeme svaki dan, vježbati i imati strpljena sam sa sobom, ali je to i plodonosno razdoblje. I sada se znam osvrnuti i shvatiti koje plodove i koristi sada imam od toga. Formacija me, kao što i sama riječ kaže, formirala u osobu kakva jesam danas. Formirala je i moj odnos s Bogom.«
Kroz tri godine mladi svakotjedno dobivaju zadaće te na njih pišu osvrte. Marija se prisjetila da su joj upravo ti osvrti pomogli tijekom prolaženja formacije: »Kroz osvrte i susrete vidjela sam kako je netko drugi doživio nešto, doznala da u nekim borbama nisi sam, da se i drugi susreću s onim teškim ili problematičnim stvarima kao i ja. To za sobom onda povuče i međusobnu potporu, što je jedna od velikih posebnosti formacije.«
Bog nije samo u misi i molitvi – Eksperimenti vode mlade u nesvakidašnje situacije koje su možda izvan njihove zone ugodnosti, ali u tome gledaju »kakav si, gdje si i kako primio ljubav, učeći prepoznavati Boga u tome«. »Formacija uči da znaš prepoznati gdje ti je radost, gdje ti je mir, gdje je odmor. Gdje je Bog u tvom životu, gdje je on s tobom i gdje si ti s njim i na što te on poziva. Bog nije samo u misi i molitvi. On je s nama u onim svakidašnjim stvarima – susretima s ljudima, zagrljaju, razgovoru, povjetarcu u vrućini, trenutku mira koji obuzme u strci i stresu svakodnevnoga života.«
Da u tri riječi mora opisati svoje iskustvo 3D formacije, odabrala bi riječi borba, ljubljenje i učenje. »Kroz borbu tijekom formacije uči se kako se ljubi i kako smo ljubljeni. Kroz tu borbu sa samim sobom i svijetom, borbu da se stane uz Boga i ide njegovim putom, uči se o sebi i drugima. Na kraju dana sve se svodi na to koliko čovjek ljubi i koliko dopušta Bogu da ga ljubi.«