Sveti papa Ivan Pavao II., čiji je spomendan proslavljen 22. listopada, za mnoge je vjernike u Hrvatskoj ostao simbolom bliskosti Svete Stolice s Hrvatskom. Danas u tom velikom svetcu mnogi vjernici imaju snažnoga zagovornika na nebu kojemu upućuju svoje molitve. Zagovornika je u Ivanu Pavlu II. našla i sugovornica Glasa Koncila Ivona Zgrabljić, kojoj je upravo taj svetac bio poticaj da krene u potragu za svojim izgubljenim talentom. Majka troje djece i osnivačica i voditeljica centra »Talent za tebe«, zagledana u lik svetoga pape, spoznala je veliku važnost umjetnosti za ljudski duh. Ususret objavi svojega prvoga kantautorskoga albuma duhovne glazbe, u razgovoru je otkrila kako ju je posjet muzeju u Washingtonu potaknuo na razvoj i upotrebu tada zaboravljenoga talenta.
U svrhu osobnoga, karijernoga i organizacijskoga razvoja, odnosno poticanja očuvanja jedinstvenosti svakoga čovjeka i prepoznavanja čovjekove uloge u društvu identificiranjem talenata osmislila je alat pod nazivom »Edukator ID« kojim edukacijom pomaže ljudima da otkriju svoje sposobnosti i potencijale te ih kvalitetno usmjere. U svom je poslu mnogima pomagala pronaći ili otkriti njihove skrivene talente, često bi govorila o važnosti iskorištavanja talenata, a unutar sebe skrivala je tajnu, odnosno, kako sama kaže, veliku neostvarenu želju. Bile su to umjetnost i glazba. »Moja čežnja posebice u području duhovne glazbe javila se još 2004. kad sam se obratila. Tada sam napisala prvu autorsku pjesmu ‘Moj put’. Već tada osjećala sam da se dio moga puta odnosi na glazbu. No nisam znala da će ostvarenje toga puta i tih talenata biti toliko zahtjevno i mučno«, prisjetila se sugovornica. Često je započinjala, a jednako često i prekidala bavljenje umjetnošću. Znala je, kaže, da nije moguće imati talent i čežnju, a s druge strane toliko strahova, otpora i odustajanja: »S vremenom sam shvatila da je problem moga odustajanja u glazbi bio povezan s mnogim potisnutim problemima i težim iskustvima baš vezano za umjetnost. Lakše je bilo odustati od talenta nego suočiti se s problemima.«
»Kako su godine prolazile, moja bol zbog zakopanoga talenta postala je veća od boli s kojom sam se morala suočiti. Ključna odluka da se vraćam u umjetnost bila je nakon posjeta muzeju sv. Ivana Pavla II. u Washingtonu. Taj muzej potpuno me promijenio. Kao da mi je sam papa progovorio kolika je važnost umjetnosti za ljudski duh. Tada sam donijela odluku da usprkos svemu krenem. Iako me bilo strah, znala sam da me naš dragi papa primio pod svoj zagovor.«
»Kad god padnem u krizu, sjetim se toga muzeja i sv. Ivana Pavla II. S obzirom na papino bogato i aktivno djelovanje u svijetu, odgovor na potrebe kroz teologiju tijela te njegovo zagovaranje svećenika, obitelji, mladih i umjetnika, mislim da nismo mogli dobiti boljega svetca za zagovornika i zaštitnika našega centra.« Članovi centra često se zajedno molitvom utječu svetomu papi, a posebno su to činili uoči njegova spomendana kada je izišao prvi kantautorski album Ivone Zgrabljić.
Na spomenutom albumu naslovljenu »Izgubljeno, nađeno« radila je od 2004. kada je nastala prva pjesma, a sljedeće dvije pjesme nastale su 2009. »Kad sam prvi put pokušala snimiti album, rodila sam drugo dijete i mislila da je sve gotovo, a onda je 2015. nastala još jedna pjesma kad sam počela ponovno skladati, i to u koautorstvu s Rafaelom Dropulićem, koji je isto tako krenuo u potragu za zaboravljenim talentom. Nakon rođenja trećega djeteta ponovno sam pomislila da od albuma ne će biti ništa, no Bog je bio ustrajan sa mnom i evo konačno u 40. godini završavam svoj kantautorski album.« Posljednje se dvije godine ozbiljno posvetila pjesmama i albumu, uz potporu Petra Brkljačića, koji je aranžer i glazbeni producent.
»Koja je poruka? Bog ima svoje vrijeme i za njegove projekte nikad nije kasno. Bar sam ja sada dokaz i kao takva mogu biti mnogima ohrabrenje«, rekla je kantautorica.
»Inspiracija za ovaj album nastala je iz moga osobnoga traganja za smislom te povratka sebi i Bogu. Kroz ovaj album prolazim sve faze koje sam morala proći u potrazi za izgubljenim talentom, od toga da sam odustala od sebe, a i svoga talenta zbog raznoraznih ružnih iskustava, do suočavanja s tim da u tom dijelu sebe kao da živim, a zapravo sam uspavana i umrtvljena, do Božjega poziva da iziđem iz toga groba.« Osim teme otkrivanja talenata osjeća da albumom i potragom za izgubljenim i zaboravljenim talentom priča o ID-u i talentima postaje cjelovita.
Kao voditeljica centra za razvoj talenata »Talent za tebe« drži razne radionice i predavanja kako bi ljudi upoznali svoje talente i sposobnosti te ostvarili svoj poziv i poslanje. Budući da je album usko povezan i s poslovnom sferom njezina života, pobliže je opisala i objasnila što se radi u centru te kako je on nastao: »Centar ‘Talent4you’ nastao je kao odgovor na potrebu u Crkvi da se ljudima i zajednicama više približi tema talenata, poziva, poslanja. Edukator ID alat kojim se koristimo u radu samo je jedan vid ogledala koji ljudima razumski objašnjava sve ono što je napisano u Svetom pismu – da svatko ima talente, netko više, netko manje, ali svi smo jednako vrijedni, da smo stvoreni sa svrhom i da ta svrha ima veze upravo i s talentima koji su nama dani.« Kroz niz vježba, raznih upitnika polaznici imaju priliku vidjeti svoju jedinstvenost, ali jednako tako i različitost u drugima. Centar je »kao neki Božji regrutacijski centar za potrebe u svijetu na koje Bog želi odgovoriti, a da bi to mogao, treba radnike sposobne, vješte, marljive i predane u Kristu«.
Uz »Talent za tebe« pokrenut je i »Art4you« – platforma za okupljanja raznih umjetnika »od vrsnih do zaboravljenih i onih neotkrivenih.« Sada rade na glazbeno-scenskom performansu »Izgubljeno, nađeno«. »Potičemo jedinstvenost, ali u zajedništvu si čuvamo leđa, a u središtu svega je Krist«, zaključila je Ivona Zgrabljić.