»Popustili smo jer svi u razredu već imaju to«, često kažu roditelji koji nakon premišljanja svojoj djeci u ruke ipak daju neku vrstu pametnoga zaslona. Taj »izgovor« vrijedi za pametne telefone, videoigre, tablete i sudjelovanje na društvenim mrežama.
No projekt »Obitelj i mediji« predstavio je talijanski portal »Patti Digitali« (hrv. Digitalni paktovi) koji poziva roditelje da međusobno sklapaju »digitalne paktove« u kojima će se zajedno s drugim roditeljima osnaživati u odupiranju ranomu uvođenju djece u svijet digitalne tehnologije. Ideja je vrlo jednostavna – s roditeljima djece koja se druže s njihovom djecom – u školi, na treninzima, na poslu, u župi – trebaju sklopiti »pakt« o zajedničkim pravilima glede upotrebe pametnih tehnologija.
Tako se može formirati skupina djece koja više ne će moći reći: »Pa svi moji prijatelji imaju mobitel, moram ga imati i ja.« Zamisao koju promiče portal »Patti Digitali« došla je zapravo sa sveučilišta Biocca, čije je istraživače potaknula ideja da od digitalne tehnologije ne treba bježati. Naprotiv, s »digitalnim izazovima« valja se suočiti.
Nakon što sklope »digitalni pakt« roditelji se mogu međusobno dogovoriti o pravilima upotrebe tehnologije u njihovim obiteljima. To se može odnositi na dob u kojoj će njihova djeca dobiti prvi mobitel, vrijeme koje mogu provoditi na internetu i razdoblje kada se smiju uključiti u svijet društvenih mreža. Takvi »paktovi«, podsjećaju iz »Obitelji i medija«, prilika su i da se roditelji međusobno obrazuju o tome što suvremene tehnologije znače, koje su njihove prednosti, a koje negativne strane. Usto, projekt »Obitelj i mediji« predstavio je još jedan, ambiciozan, čak i pomalo idealističan projekt iz engleskoga govornoga područja pod nazivom »Wait until the eight grade« (Pričekajte do osmoga razreda). Taj projekt zalaže se da roditelji svojoj djeci daju u ruke digitalnu tehnologiju tek kada dođu u srednju školu. »Sve su to mali koraci, i možda smo u svemu tek na početku, no ukoliko nastavimo živjeti s tehnologijom, utoliko je moramo naučiti ‘pripitomiti’«, zaključuju iz »Obitelji i medija«.