PROTIV GLAVNE MEDIJSKE STRUJE Hrabra knjiga koja duboko preispituje postavke transrodnosti

Kada je krajem 2020. britanski sud utvrdio da se maloljetnici ne mogu samostalno podvrgavati hormonalnim tretmanima koji zaustavljaju pubertet, tjednik »The Economist« tu je odluku protumačio kao događaj koji »može imati globalne posljedice«. »The Economist« je zapravo na »kataklizmički« način pokušao osporiti odluku britanskoga suda, što pokazuje također u kojoj su mjeri određeni ideološki obrasci, poput tzv. transgenderizma, okupirali glavnu medijsku struju.

Knjigu, koja sadrži radove više međunarodnih stručnjaka, objavio je ugledni nakladnik »Cambridge Scholars Publishing«, a temeljna je premisa autora da koncept transrodnosti nema baš nikakva uporišta u neuroznanosti, psihologiji ili psihijatriji

Napisati nešto javno protiv takvih »dogma« znači plivati protiv struje. Jednu takvu hrabru knjigu, naslovljenu »Izmišljanje transrodne djece i mladih«, predstavio je projekt »Obitelj i mediji«.

Knjigu, koja sadrži radove više međunarodnih stručnjaka, 2019. objavio je ugledni nakladnik »Cambridge Scholars Publishing«, a temeljna je premisa autora da koncept transrodnosti nema baš nikakva uporišta u neuroznanosti, psihologiji ili psihijatriji. Riječ je o, kako upozoravaju autori, »izmišljenom konceptu«. »Ideja da je transrodnost unutarnji i ‘predsocijalni’ fenomen koji je postojao tijekom čitave ljudske povijesti jednostavno nije činjenica, nego pretpostavka«, upozorava jedan od radova u knjizi. Kada je riječ o tzv. rodu, knjiga u tom smislu čini važnu distinkciju – postoji pravi »biološki spol« i postoji biološki neutemeljen »pretpostavljeni spol« (u smislu spola za koji netko može proizvoljno pomisliti da mu pripada).

Kada je riječ o pogubnoj praksi hormonalnih terapija koje zaustavljaju pubertet i »pripremaju« operacije za »promjenu spola«, knjiga »Izmišljanje transrodnosti« poziva javnost i znanstvenike da iziđu iz nametnute »spirale šutnje« kada treba propitkivati neznanstveni koncept »roda« i »rodne ideologije«. »Strah od optužaba za ‘transfobiju, nesnošljivost i nazadnost vodi tomu da mnogi svoja uvjerenja, nedoumice i strahove drže samo za sebe«, napominju iz »Obitelji i medija« te upozoravaju: »Poželjno bi bilo društvo koje sluša i štiti mlade, podupirući ih u njihovu rastu i zdravu pogledu na tjelesnost.«

12 godina iznosi prosječna dob djece kojoj je u nekim zapadnim zemljama omogućeno pristupanje tzv. hormonalnim terapijama za zaustavljanje pubertetskoga razvoja i za pripremu buduće »promjene spola«