PROTIV LOŠEGA ZADAHA Korijander – saveznik imuniteta i detoksikacije

Korijander (Coriandrum sativum, lat.)
Foto: Shutterstock

Korijander (Coriandrum sativum, lat.) poznat je kao začinska biljka, ali njegova ljekovitost posebno je prepoznata u jačanju imuniteta. Korijander je bogat esencijalnim uljima, flavonoidima, fenolnim kiselinama, sterolima i terpenoidima. Među najvažnijim spojevima ističu se linalol (glavni sastojak eteričnoga ulja), borneol, cineol, kvercetin, kaempferol i klorogenska kiselina te spoj dodekanol koji djeluje poput prirodnoga antibiotika. Ti spojevi odgovorni su za većinu ljekovitih svojstava korijandra.

Ekstrakti korijandra pokazuju snažnu sposobnost neutralizacije slobodnih radikala, čime pridonose smanjenju oksidativnoga stresa i zaštiti stanica od oštećenja. On je snažan čistač otrova i teških metala iz organizma jer poboljšava metabolizam potičući izlučivanje vode i toksina. Ta aktivnost pripisuje se prisutnosti flavonoida i fenolnih spojeva. Stoga se korijander često preporučuje uzimati u proljetnim kurama čišćenja organizma. Čaj od sjemenki korijandra pije se kod slabe probave, proljeva i želudčanih problema kao što su mučnine, čir i gastritis, a pridonosi pravilnomu radu jetara.

Dobro je znati…

• Ekstrakt korijandra i njegovo eterično ulje imaju antimikrobno djelovanje. Posebno se preporučuje za ispiranje usne šupljine kod raznih upala, kao i za osvježenje daha.
• Studije sugeriraju da spojevi iz sjemenki korijandra mogu sniziti razinu glukoze u krvi stimuliranjem oslobađanja inzulina i povećanjem osjetljivosti perifernih tkiva na inzulin.
• Konzumacija korijandra može pridonijeti smanjenju ukupnoga kolesterola i triglicerida, a istodobno povećati razine HDL (dobroga) kolesterola.
• Neke komponente korijandra (posebno eterično ulje) mogu povećati osjetljivost kože na sunčevu svjetlost i izazvati fotodermatitis.
• Korijander može uzrokovati alergije u ljudi koji su inače alergični na kopar, anis ili pelin.