Kako u novonastaloj situaciji osnažiti ljude da se pridržavaju pravila, ali bez panike i straha, te koliko će sve imati utjecaja na one koji su prošli psihološke traumatske sindrome tijekom obrambenoga Domovinskoga rata komentira psihijatar dr. Herman Vukušić, koji posebno radi s hrvatskim braniteljima i njihovim obiteljima.
»Čovjek se od pradavnih vremena boji nepoznatoga, a situacija oko koronavirusa globalno je takva da se taj virus prikazuje kao nešto posve novo u prirodi, premda nije tako«, navodi dr. Vukušić. »Tomu pridonose i zbunjujući podatci iz svijeta po kojima se u pandemiji puno bolje drže mnoge nerazvijene zemlje od država u srcu Europe. Pa tu imamo i svakodnevno medijsko zasipanje brojkama umrlih i novozaraženih, za koje odgovorno tvrdim da je prošlo svoj korisni medijski rok trajanja te će se u ovom opsegu dugoročno pokazati kontraproduktivno za duševno stanje nacije. Kada sve to uzmemo u obzir, za duševno osnaživanje ljudi najbitnije su dvije stvari: vjera i nada. Vjera je osobni odnos svakoga od nas s Božjom providnošću, a nadu mogu dati i male stvari, poput samo nekoliko pozitivnih informacija u medijima.«
Kako protumačiti ljudima, posebno vjernicima, da sve što započne, i završi na ovom svijetu, dr. Vukušić kaže: »Nitko to po meni nije rekao bolje od Viktora Frankla, poznatoga austrijskoga psihijatra, otca logoterapije i velikoga prijatelja Zagreba. On kaže: ‘Ne pitaj se što očekuješ od života, već što život očekuje od tebe i tako se ponašaj.’«
Govoreći o doprinosu hrvatskih branitelja, dr. Vukušić kaže: »Ratni veterani, još od vremena Rimskoga Carstva, nisu samo isluženi ratnici, nego i iskusni vojnici sa znanjem ponašanja u kriznim i traumatskim situacijama. Odmah po ulasku u redove civilne zaštite Grada Zagreba zamijetio sam velik broj hrvatskih branitelja koji su se odmah stavili na raspolaganje svojim sugrađanima. Nažalost, prema recentnim podatcima, njihova je smrtnost u prosječnoj dobi od 52 godine gotovo tri puta veća od civilne populacije, što je statistički puno značajnije od smrtnosti prouzročene koronavirusom. Osnovni kriterij posttraumatskoga stresnoga poremećaja jest trauma na koju se reagira osjećajima straha i bespomoćnosti. U Zagrebu smo to nedavno doživjeli prilikom razornoga potresa, pa još mnogi Zagrepčani liježu na spavanje s tjeskobom i strahom, a kada tlo zadrhti od naknadnih potresa, reagiraju kao da je u pitanju ponovno jak potres. PTSP je normalna reakcija ljudske psihe na nenormalne situacije, a već otprije ranjenu dušu nove traume dodatno razaraju.«
Koliko ograničenost kretanja i vjerničkih okupljanja utječe na psihu? »Duh je po mnogim psihijatrima uz tijelo i psihu sastavni dio ljudskoga organizma. Osim vjere i nade, odlazak u crkvu za mnoge vjernike bio je i važan dio njihove socijalne mreže druženja i kontakata. Ta se praznina sada jako osjeća u hrvatskom puku i velik je argument u raspravi s neprijateljima Crkve koliko je ta institucija bitna katolicima koji su većina među Hrvatima.«
O strahu mnogih od nestašice hrane dr. Vukušić kaže: »Sve ove znakove vremena možemo gledati kao upozorenje da smo se udaljili previše od Boga te jedni od drugih. Ako ih shvatimo kao poziv na promjenu i postanemo bolji jedni prema drugima, te se ponovno okrenemo sebi, a ne ‘selfijima’, Božja će milost zasigurno ponovno obasjati naš narod i cijelo čovječanstvo.
Sada se tek vidi kako je Hrvatska izgubila rat poslije Domovinskoga rata. Gotovo smo posve uništili domaću poljoprivrednu proizvodnju i rasprodali prirodne resurse, a uskoro ćemo zakonski smjeti prodavati i teritorij i postati kolonija banaka i teleoperatera koje smo prije toga prodali strancima za sitniš. Naši vlastodršci moraju shvatiti da se nakon ove krize to mora promijeniti i Hrvatska mora ponovno postati gospodar svoje sudbine. Narod će to sigurno imperativno zahtijevati, a oni političari koji se zavaravaju svojom trenutačnom popularnošću u anketama neka se sjete Churchillove sudbine na prvim izborima u Britaniji nakon što ih je osobno doveo do pobjede u Drugom svjetskom ratu.« Tumačeći pojavu grabežljivosti na ljudskoj patnji, primjerice pojedinih trgovaca, dr. Vukušić ističe da se svaki pokušaj neprimjerene zarade u ovoj situaciji mora smatrati ratnim profiterstvom i promptno kažnjavati!