»Mama, molim te, nemoj više objavljivati na Facebooku fotografije na kojima sam ja«. Ili pak: »Tata, prestani telefonirati dok voziš auto, to je preopasno!« Riječ je o samo nekim upozorenjima koja mnogi mladi, s pravom, upućuju svojim roditeljima prepoznajući da se oni ne snalaze baš najbolje u odnosima s novim medijima i tehnologijom.
Roditelji, koji zasigurno imaju pred sobom odgojnu zadaću da svoju djecu upoznaju s koristima, ali i opasnostima novih tehnologija, trebaju početi »prakticirati ono što propovijedaju«, slikovito upozorava projekt »Obitelj i mediji« i posebno napominje: »Štetno je i protuučinkovito tražiti svoju djecu da ne provode previše vremena na internetu, da bi onda upravo roditelji postali ti koji u kućanstvu provode sate surfajući«.
Spomenuto objavljivanje fotografija na vlastitim profilima na društvenim mrežama, a da to ne znaju ili ne odobravaju njihova djeca, daleko je šire pitanje od mogućega »sramoćenja« pred vršnjacima. »To je i stvar poštovanja, ali i zaštite svoje djece. Roditelji su ti koji bi trebali nadzirati djecu, a da ih pritom ne ograničavaju… Djeca traže pozornost, žele da ih se čuje, ali s povjerenjem i poštovanjem«, napominju iz »Obitelji i medija«. Ni striktno zauzimanje autoritarne pozicije u odgoju, definirajući stroga pravila kada se što smije raditi, koliko se u danu smije biti na društvenim mrežama ili koje se sadržaje smije konzumirati, nema smisla ako komunikacija između djece i roditelja o novim tehnologijama nije dvosmjerna. »Možda je konvergencija dobro rješenje, odnosno pristup koji bi objedinio i razum i emocije, pristup koji ne bi bio toliko utemeljen na strogim pravilima, nego pristup koji bi se više vodio mogućnostima poboljšanja, tražeći više prilika za susret i razgovor«, potiču iz »Obitelji i medija«. Ne treba izostaviti ni očitu činjenicu da su mlađi naraštaji »urođenici« digitalnoga svijeta, odnosno oni koji s novim medijima i tehnologijama odrastaju i ostvaruju mnogo više interakcija, a naraštaj njihovih roditelja još uvijek je uglavnom naraštaj »doseljenika« u svijet pametnih zaslona, naprednih softvera i algoritama.