ROMOBILSKI NARAŠTAJ Došlo je doba za nagrađivanje djece koja ne izostaju s nastave

Foto: Shutterstock | Električni romobil

Postalo je uobičajeno da se svako slavlje, bilo vjenčanje, rođendani ili pobjede u utakmicama, slavi petardama, a najgore je da je sve pruženo i djeci. Zato je dramatičan apel splitskoga kirurga dr. Zenona Pogorelića koji je prenio Ivica Marković u Slobodnoj Dalmaciji. »Roditelji, ne dajte djeci romobile, motocikle i petarde, postat će invalidi za cijeli život«, rekao je liječnik. »Mi svaki dan imamo barem jedan slučaj djeteta, od 14 do 17 godina, koje je zadobilo ozljede u padu s romobila ili motocikla. Ruptura slezene i jetara, prijelomi bedrene kosti, prijelomi lubanje, zdjelice… Posljednje tri godine uvidjeli smo porast ovakvih slučajeva, a zadnju godinu dana dogodio se bum.« Zato je prof. dr. sc. Pogorelić, predstojnik Klinike za dječju kirurgiju KBC-a Split, uputio javni apel svim roditeljima, kako u Splitu tako i u Hrvatskoj, da bolje paze na svoju djecu i budu upućeni u ono što njihova djeca rade kad nisu kod kuće, a sve zbog toga kako bismo ih na neki način zaštitili od smrti i invalidnosti. »Apeliram na roditelje da svojoj djeci ne daju upravljati romobilima i motociklima… Na Klinici za dječju kirurgiju u Splitu imamo ‘epidemiju’ teških ozljeda koje ‘proizvode’ invalidnost za cijeli život. Šokira i nas kirurge koji smo vidjeli sve i svašta. Sada imamo dječaka koji je u nesreći s motociklom ‘skašio’ svoje stopalo i za koje ne znam hoće li ikada više moći biti funkcionalno. Ono što je do prije nekoliko godina bilo nemoguće vidjeti danas je normalna pojava. Osim toga, ta djeca koju dovedu kod nas, nakon prometne nesreće na romobilu ili motociklu, dakle, ponavljam, govorim o osobama od 14 do 17 godina, vrlo često su pozitivna na kokain, marihuanu i na alkohol, kojeg često u organizmu imaju dva i više promila. Muška djeca u ovim nesrećama participiraju s 80 posto. Roditelji sliježu ramenima, pravdaju se da ne mogu kontrolirati svoju djecu, da ne znaju što oni rade kad su izvan kuće. To su obiteljske tragedije i traume za cijeli život, jer nije lako živjeti s činjenicom da će ti dijete, zbog jedne nepromišljenosti i obiteljske nebrige, biti invalid do kraja života.

Nagrada onima koji ne markiraju

Lanjske školske godine đaci su izostali 40 milijuna sati, a roditelji su im gotovo sve opravdali, piše za Slobodnu Dalmaciju Marijana Cvrtila. Ukupan broj izostanaka popeo se na 40 537 426, što je oko milijun sati više nego godinu prije. Da ne bi bilo zabune, 98,2 posto tih nedolazaka bilo je »pokriveno« kućnom ispričnicom. Smatra se da su srušeni svi rekordi u pitanju izostanaka…

Roditelji doslovno mogu dijete »izvući« s testova i ispitivanja ako nije dovoljno spremno, ako je prespavalo neki sat ili mu se ne da na njemu biti

Podatci Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih, objavljeni u bazi podataka (Školski e-Rudnik), pokazuju kako je u prosjeku svaki lanjski odlikaš izostao s nastave 67,5 sati, a onaj s nedovoljnim uspjehom enormnih 247 sati. Oni s prosjekom ocjena dovoljan izostali su nešto više od 205 prosječnih školskih sati. Izostaju svi od prvašića do maturanata. Učenici prvih razreda osnovnih škola tako su u 2023./2024. godini nakupili gotovo dva milijuna sati izostanaka. Enorman broj izostanaka »klimaks« doživljava u osmom razredu: 4 654 105 »markirajućih« sati. Roditelji su dobili pravo da mogu doslovno »više puta godišnje« opravdavati izostanak svoje djece u trajanju od tri dana, i to bez ikakvih popratnih liječničkih ispričnica. To je još po pravilniku iz 2015. s kasnijim dodatnim izmjenama. Liječnici su tada najviše zagovarali tu promjenu kako bi smanjili gužve po čekaonicama zbog bolesti koje traju manje od tri dana, no čini se da se tada zakotrljao trend kojemu se ne nazire kraj. Neki roditelji tako opravdavaju dijete i po 20 do 30 puta godišnje. Nekad »ilegalna« bježanja iz škola danas postaju posve normalna jer roditelji doslovno mogu dijete »izvući« s testova i ispitivanja ako nije dovoljno spremno, ako je prespavalo neki sat ili mu se ne da na njemu biti.

Promjene o izostancima pokušali su preokrenuti u zadarskoj strukovnoj školi. Ta je škola odlučila »picavanju« stati na kraj – ne »batinom«, nego »mrkvom«, to jest umjesto isključivo penalizacije (izricanje pedagoških mjera) učenike motivirati da manje izostaju s nastave nagrađivanjem. »Ove smo školske godine pokrenuli projekt ‘Manje je više’, kojim smo predvidjeli nagrade za razredna odjeljenja koja budu imala najmanje izostanaka. Pobjednike ćemo proglašavati na mjesečnoj razini, a razredu koji bude ukupni pobjednik na kraju školske godine omogućit ćemo besplatan dvodnevni izlet. Pokušat ćemo na afirmativan način mijenjati stav o izostajanju«, rekla je školska pedagoginja opisujući inovativan način kojim škola pokušava stati na kraj negativnoj praksi…