»RUŽA OTAJSTVENA« I »MAJKA CRKVE« Što se zna o ukazanjima Djevice Marije u Brescii?

Fontanelle, Ruža otajstvena
Foto: Shutterstock

Prijateljica koja živi u Italiji već mi je više puta govorila o ukazanjima Blažene Djevice Marije u Brescii. No o tome nikada nisam čitala u Glasu Koncila. Možete li napisati nešto više o tome? Ima li kakvih sličnosti s Međugorjem i je li ta ukazanja priznala Crkva?

Čitateljica

Tragom Vašega pitanja potražili smo o čemu je riječ u Brescii i u talijanskom katoličkom dnevniku »L’Avvenire« od 9. srpnja pronašli vijest da je 5. srpnja ove godine pročelnik Dikasterija za nauk vjere kardinal Victor Manuel Fernandez uputio pismo biskupu Brescie o pobožnosti Mariji Ruži Otajstvenoj (Maria Rosa Mistica) u Fontanelleu di Montichiari. U tom pismu, koje smo pronašli na službenim stranicama Svete Stolice, kardinal Fernandez ističe da ga je napisao u svjetlu novih »Norma o postupanju u razlučivanju tobožnjih nadnaravnih pojava«, koje je Dikasterij kojemu je na čelu objavio 17. svibnja.

Kardinal Fernandez istaknuo je kako je dokumentacija o »navodnim Marijinim ukazanjima u mjestu Fontanelle di Montichiari« opsežna, a da »Norme« utvrđuju da glavna nakana razlučivanja o tim pojavama nije utvrditi njihovu eventualnu nadnaravnost, nego donijeti doktrinarno-pastoralno vrjednovanje o onome što proizlazi iz njihova širenja, a ovdje je konkretno riječ o ukazanjima i porukama koje je primala Pierina Gilli, o kojima je svoje mišljenje i analize godinama iznosio i biskup Brescie. »S tom nakanom, kao prvu stvar, želim vam prenijeti da Dikasterij za nauk vjere u porukama koje je širila Pierina Gilli nije pronašao elemente koji izravno proturječe naučavanju Katoličke Crkve o vjeri i moralu.

Velika vrijednost »Dnevnika«

U činjenicama povezanim s tim duhovnim iskustvom također se ne pronalaze ni negativni moralni aspekti ni ostale kritične točke. Zapravo, mogu se pronaći različiti pozitivni aspekti koji se ističu u ukupnosti poruka i oni koji zavrjeđuju pojašnjenje kako bi se izbjegli nesporazumi.« Pismo potom iznosi pozitivne aspekte i govori o »Dnevnicima« vidjelice Pierine Gilli čija je velika vrijednost u tome da njezini zapisi »izražavaju ponizno i potpuno povjerenje u majčinsku Marijinu brigu i zbog toga u njoj nema hvalisavosti, samozadovoljstva ili ispraznosti, nego svijesti da je besplatno blagoslovljena blizinom lijepe Gospođe, Otajstvene Ruže«.

A ta je Ruža u »Dnevnicima« Majka Božja, piše u pismu, koje iznosi više pozitivnih aspekata iz tekstova vidjelice o »Mariji, Ruži, ističući njezinu ljepotu povezanu s dobrotom zajedno s učincima koje doživljava onaj tko je susreće: osjećaj nedostatnosti ujedinjen s iskustvom ljubavi i velike radosti«, pri čemu uvijek upućuje i na Krista, a Majku Božju naziva i »Majkom Crkve«, što »sprječava toj pobožnosti da se zatvori u individualističko iskustvo te potiče sve vjernike da razvijaju zajednički aspekt evanđeoske poruke, da hodaju zajedno kao braća i sestre u Božjem narodu koji služi, evangelizira, zagovara i ostvaruje svoje bratsko hodočašće u svijetu«.

Osim tih pozitivnih aspekata, u »Dnevnicima« Pierine Gilli ima i nekih ne baš uvijek prikladnih izraza koje treba protumačiti, navodi se potom u pismu, koje nabraja »neke tekstove koji zahtijevaju pojašnjenja«.

»Duhovni plodovi« prešli talijanske granice

Kako piše »L’Avvenire« u »slučaju Fontanelle« u središtu je bila seljačka djevojčica rođena 1911. koja je radila kao domaćica i bolničara u jednoj bolnici. Do smrti u 80. godini – umrla je 1991. godine – živjela je jednostavnim životom. Mistična iskustva koja je doživjela mogu se podijeliti u dva razdoblja: prvo seže u 1947. godinu kada joj se Majka Božja (navodno) ukazala kao »Ruža Otajstvena« (Rosa Mistica) i »Majka Crkve«, a drugo 1966. u Fontanelleu gdje joj je Majka Božja pokazala poseban izvor kao mjesto očišćenja. Već te godine započela je izgradnja svetišta, ali su tijekom godina biskupi iznosili različita stajališta o tom događaju i tvrdili da nije »nadnaravan« pa su zabranjivali pobožnost, koja je unatoč tomu rasla.

Od 2000. godine stvari su se promijenile, a 2019. godine biskup Tremolada to je mjesto – Fontanelle di Montichiari – uzdigao na biskupijsko svetište Ruže Otajstvene – Majke Crkve, a sada i izdao dekret »nihil obstat« za pobožnosti u tom svetištu. Dokument o kojem je riječ i u pismu kardinala Fernandeza više od godinu dana pripremala je međunarodna teološka komisija, koja je pozitivno procijenila »duhovne plodove« pobožnosti koji su prešli talijanske granice. »Sada na ono što se dogodilo možemo gledati sa sviješću da je pred nama dragocjeni dar ne samo za našu biskupiju, nego i za sveopću Crkvu«, rekao je za »Avvenire« mons. Tremolada, a neke usporedbe s Međugorjem – pa i s drugim sličnim slučajevima – sigurno bi se mogle uočiti.