SAD I ARGENTINA GLASNO PROTIV VEĆINE U UN-u: Žene su žene, a muškarci muškarci

Foto: Shutterstock
U UN-ovu Političku deklaraciju objavljenu u povodu 30. obljetnice četvrte svjetske konferencije o ženama u Pekingu nisu ušli pasusi koji promiču rodnu ideologiju i pobačaj, ali izostavljena je riječ »majčinstvo«

Tautologija da su žene žene ne govori mnogo, ali je činjenica koju očito treba dokazivati i za koju treba lobirati. Pokazalo je to 69. zasjedanje Komisije Ujedinjenih naroda o statusu žena (CSW) održano od 10. do 21. ožujka u New Yorku u povodu 30. obljetnice povijesne konferencije u Pekingu. Komisija je osnovana 1946. kao okupljanje vlada, nevladinih organizacija i UN-ovih agencija radi rasprave o osnaživanju i pravima žena. Ovogodišnje je zasjedanje CSW-a održano pod nazivom »Žene 2000: rodna ravnopravnost, razvoj i mir za dvadeset i prvo stoljeće«. U Pekinškoj deklaraciji i Platformi za djelovanje prije trideset godina spomenuto je »jednako dostojanstvo žena i muškaraca«, navedeno je da je uloga žene u obitelji veoma važna, da je »obitelj temeljna jedinica društva« te da treba priznati »društveno značenje materniteta, majčinstva i uloge roditelja u obitelji i podizanju djece«, kao i da »maternitet, majčinstvo i roditeljstvo te uloga žene u prokreaciji ne smiju biti temelj diskriminacije«. U novoj Deklaraciji, koja u sažetom obliku ponavlja glavne naglaske pekinških dokumenata, ni jednom se ne spominju riječi »majka« i »majčinstvo«, ali se zato 44 puta spominje riječi »rod« budući da je u međuvremenu UN-ova komisija postala mjestom dominacije feminističkih glasova koje pobačaj smatraju temeljem prava i dobrobiti žena, a odabir između više rodnih identiteta uvjet njihove slobode.

Dvanaest točaka zabrinutosti

Politička deklaracija dosta je općenita. U 12 kritičnih točaka koje izazivaju zabrinutost ističe se problem feminizacije siromaštva, podzastupljenosti žena u donošenju odluka, rodni stereotipi i štetni zakoni koji onemogućuju jednakopravnost, obiteljsko nasilje i diskriminacija, ukrštajući oblici diskriminacije koji mogu pogoditi žene u udaljenim predjelima, trudne žene, vjerske ili jezične manjine i starije žene. Kao negativne prakse koje treba dokinuti istaknuti su »diskriminacija, uznemiravanje, nasilje i štetne prakse, uključujući genitalno sakaćenje žena i djevojčica, rani i prisilni brak«. Istaknuto je i da se treba boriti protiv »uporabe digitalnih alata, kao i društvenih medija, mrežnih platforma i umjetne inteligencije, u svrhu uznemiravanja, rasizma, trgovanja ljudima i svih vrsta spolnoga iskorištavanja i zlostavljanja, žrtvovanja žena i djevojčica«.

Ključni eufemizam – reproduktivno zdravlje

Prvotni nacrt Deklaracije uključivao je termine »seksualno i reproduktivno zdravlje« (SRH) kojih prije pet godina nije bilo u godišnjoj deklaraciji CSW-a, a u međuvremenu su postali alat za pritisak na države kako bi legalizirale ili liberalizirale pobačaj. Ove godine, zahvaljujući istupu predstavnika SAD-a i Argentine koji su odbili potpisati završni dokument, u konačnoj Deklaraciji nije usvojena terminologija »seksualnoga i reproduktivnoga zdravlja, reproduktivnih prava i seksualnoga obrazovanja«, što su sve eufemizmi za promicanje pobačaja, rodne ideologije i ideologiziranoga seksualnoga obrazovanja diljem svijeta, pogotovo u zemljama koje drže do života i obitelji. Predstavnica SAD-a rekla je: »SAD nije ovdje zbog rodnoga žargona, nego zbog žena, svih djevojaka i žena. (…) SAD je posvećen zaštiti dragocjenoga dara života, uključujući zaštitu života djevojčica koje bi bile pobačene samo zato što su ženskoga spola.« Proabortivne i feminističke organizacije poput »Planned Parenthooda«, vidno nezadovoljne, glasno su negodovale, a nije nedostajalo ni ad hominem primjedaba, kako svjedoče sudionice iz organizacije C-FAM, CLC, IYC i drugih.

Promjena smjera

Ovogodišnja je skupština protekla u znaku nervoze zbog promjene vlasti u SAD-u, zbog čega je USAID povukao financiranje feminističkih skupina nevladinih organizacija koje obilno financiraju vlade. »Politika je Sjedinjenih Američkih Država koristiti se jasnim i točnim jezikom koji prepoznaje da su žene biološki ženskoga spola, a muškarci muškoga spola. Važno je priznati biološku realnost spola koja podupire potrebe i perspektive žena i djevojčica. Razočarani smo što se Politička deklaracija nije usredotočila na potrebe i perspektive žena i djevojčica jasnom terminologijom. (…) SAD podupire uklanjanje diskriminacije na temelju svih odrednica, uključujući rasu, put, religiju, spol, dob, invaliditet, nacionalno podrijetlo i genetiku«, rekla je predstavnica SAD-a. Poručila je da je SAD za jednaka prava i mogućnosti žena, ali ne za kvote određene spolom. Argentinska je predstavnica izjavila da njezina zemlja tumači »rod u smislu Rimskoga statuta«, referirajući se na biološku binarnost muškarac-žena. Nekoliko delegacija, uključujući Svetu Stolicu, Argentinu, Mali, Nigeriju i Kamerun, prigovorilo je što završni sporazum komisije nije dovoljno učinio za promicanje važnosti majčinstva, posebno u kontekstu obitelji. Pomalo je neobično što je Mađarska, koja promiče majčinstvo i obitelj, glasovala na tragu ostalih zemalja Europske unije – u prilog rodno-ideološki obojenoga teksta Deklaracije. S druge strane nordijske zemlje, neke zemlje Južne Amerike i Kanada prigovorile su što nacrt deklaracije ne uključuje termine povezane s pobačajem – »seksualno i reproduktivno zdravlje i prava«. LGBTQ skupina »OutRtight Action International« pozvala je Komisiju na »hitan rad na sigurnosti žena koje brane ljudska prava isključujući toleranciju prema govoru mržnje i uznemiravanje u prostorima UN-a«, smatrajući drukčije poglede uznemiravanjem i govorom mržnje.

Tko se bavi fašizmom i uznemiravanjem?

Nerijetko se u aktivističkom žargonu zauzimanje za život i obiteljske vrijednosti naziva fašizmom, a ta je riječ kolala i na konferenciji, najčešće upućena Trumpovoj administraciji. I generalni tajnik UN-a António Guterres izjavio je da »širom svijeta divlji udarac na prava žena i djevojčica raste i postaje moćniji« te da se »patrijarhat vratio s osvetom«. Tijekom dvotjedne Komisije bilo je više ciljanih događaja o strategijama kako se boriti protiv pokreta za život i obitelj koje spomenute organizacije razumiju kao »globalni udarac na prava žena« te je i praktično postalo jasno kako je cilj spriječiti njihovo sudjelovanje. Volonterka udruge C-Fam ušla je s malim djetetom na panel-događaj pod naslovom »Religija, prava i otpor: kako povratiti rodnu jednakost u vrijeme napada« kojom je predsjedala Švedska. Dvorana nije bila popunjena, no jedan od organizatora nakon 20 minuta prišao joj je i rekao da mora izići. Četiri »pro life« volontera doživjela su isto, uz izliku da je dvorana popunjena. Petra Bayr, članica Nacionalnoga vijeća Austrije, rekla je da je »povratni udarac« (proobiteljskih organizacija) povezan s muškom nadmoću i ropstvom, što je »odvratno«. »To je moje tijelo, moj izbor, i tko god pokuša protiv toga, moj je osobni neprijatelj«, izjavila je. Na događaju pod naslovom »Transfeministički savezi protiv fašizma« kojemu je domaćin bio Outright International jedna je panelistica rekla da »kada dobri konzervativni kršćani« pobjeđuju, feministi gube.

Prvi događaj protiv (trans)rodne ideologije

Misija SAD-a u UN-u bila je sponzor prve panel-rasprave koja je kritički govorila o transgenderizmu. Detranzistentica Maia Poet ispričala je kako se od 12. godine izjašnjavala kao dječak, unatoč protivljenju roditelja. Sada je strastvena zagovornica zaštite mladih od štetne transideologije. »Ono što je počelo kao medicinski eksperiment ograničen na nekoliko europskih bolnica prije gotovo jednoga stoljeća pretvorilo se u široko rasprostranjeni ideološki napad na stvarnost«, rekla je Erin Friday, majka koja se uspješno borila očuvati svoju kćer od transrodne ideologije. Opisala je kako je njezino dijete sustav javnih škola uveo u transrodni pokret; njezina kći bila je izložena transrodnoj ideologiji, a zatim su je učitelji »potvrdili« kao muško, a da majka to nije uopće znala. S druge strane organizacija »Women Deliver« objavila je izjavu u kojoj je protivljenje njezinim stajalištima protumačila kao fašizam, tvrdeći da »mrzačke skupine i fašisti na vlasti rade na tome da izbrišu transrodne, nebinarne i LGBTQIA+ osobe iz globalnih prostora poput CSW-a«.

Zašto bez majčinstva?

Odbacivanje koncepta »majčinstva« dio je kampanje mnogih organizacija unutar Europske koji nastoje promicati »dugine obitelji«. U skladu s tim Europska unija također je zatražila od članica UN-a da priznaju »žene u svoj njihovoj raznolikosti«, što je kodno ime za muškarce koji se izjašnjavaju kao žene te su prošli tzv. »tranziciju«. Za takvo je stajalište, da se izostavi »majčinstvo« i uvrsti pojam »roditeljstvo«, glasovala i hrvatska delegacija, tj. feministkinje Dorotea Šušak, Sanja Juras, Dubravka Šimonović i Bojana Genov u društvu državne tajnice Margarete Mađerić. Komisija je u svakom slučaju pokazala da je rasprava oko identiteta žene sve življa te da je do sada dominantni narativ dobio glasniji kontrast.

Ne postoji ljudsko pravo na pobačaj
»Opseg CSW-a je status žena, koji je puno širi od onih koje se identificiraju kao feministkinje. Većina žena u mnogim zemljama i znatne manjine u drugima zalažu se za život i obiteljske vrijednosti i žele da se njihov glas čuje, da ne postoji međunarodno ljudsko pravo na pobačaj i da je obitelj prirodna i temeljna jedinica društva. (…) To nisu ‘antipravaška stajališta’.«
Koalicija 500 proobiteljskih organizacija, uključujući C-Fam