U hrvatskim školama više i nije novost da se za vrijeme nastave mobiteli u razredu ostavljaju na posebnom mjestu, na učiteljevu stolu ili u nekoj posebnoj košari, da oni »miruju« i ne ometaju učenike u nastavi. Sličnu metodu i za obiteljsku svakidašnjicu predlažu iz »Obitelji i medija«, napominjući da bi se mobiteli trebali za vrijeme obiteljskih obroka i drugih zajedničkih druženja jednostavno odložiti u neku vrstu »pametne košare«, na mjesta koja nisu nadohvat ruke i na kojima će pametni uređaji nakratko »otpočinuti«. »To će biti jasan, opipljiv znak svijesti da su nam naši bližnji važniji od mobitela«, potiču iz »Obitelji i medija«.
Otvoriti prostor za dijalog
Zašto nije dovoljna samodisciplina – u smislu da se mobiteli jednostavno ne uzimaju u ruke za vrijeme obiteljskoga objeda? »Svaka zdrava navika – da bi postala sastavi dio svakidašnjice obiteljskoga života – treba postati rutina. Često se događa da bez jasnih pravila i točno određenoga vremena za neku vrstu aktivnosti brojne dobre namjere ostanu neostvarene«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija« i dodaju: »Imati posebno određeno mjesto na kojem će se odložiti pametni telefoni, uz čvrstu namjeru da se u nekom dijelu dana ondje doista ostave, potiče mirnoću i otvara prostor za dijalog.«
Osobito iz »Obitelji i medija« upozoravaju roditelje: »Trebamo znati da kada dopustimo da nas odrasle ‘prikuju’ ekrani, to šteti našoj djeci, koja se osjećaju zapostavljeno, kao da nisu vrijedna naše pažnje jer vide da postoji ‘sadržaj’ koji nas zaokuplja.«
»Nezamislivo je da bismo mogli u potpunosti eliminirati tehnologiju i to nužno ne će garantirati naš boljitak. Ali treba ipak uspostaviti neka pravila ponašanja. Primjerice, uz objed ne trebamo imati mobitele ili upaljen televizor, ali možemo kasnije nešto zajednički pogledati i o tome razgovarati«, jedan je od primjera koje navode iz »Obitelji i medija«, želeći pokazati kako je moguće »zaobići« negativne strane pametne tehnologije i iskoristiti one pozitivne.