![Poglavarica samostana s. M. Alojzija Martinčević i predsjednica udruge »Betlehem« Alberta Vrdoljak](https://www.glas-koncila.hr/wp-content/uploads/2025/02/00616283w-696x464.jpg)
Klauzurne sestre Pohoda Marijina, koje su gotovo osam desetljeća prisutne u crkvi sveudiljnoga klanjanja Corpus Domini na zagrebačkoj Trešnjevci, od prvoga veljače ove godine trajno iskazuju brigu za ljudski život – i to onaj najranjiviji, odbačeni, prezreni, tek rođeni… Uz Dan života u njihovu je samostanu otvoren prvi prozor života u Hrvatskoj, sigurno mjesto gdje žene koje se ne mogu ili ne žele brinuti o djetetu mogu anonimno ostaviti novorođenče, sprječavajući tako opasnije oblike napuštanja djece, kakvi su se događali u Hrvatskoj posljednjih godina i dovodili i do smrtnih posljedica.
Inicijativa za postavljanje prozora života došla je prije nešto više od dvije godine od udruge »Betlehem« iz Zagreba, već osvjedočene neprofitne organizacije katoličkoga predznaka koja se u svojim sigurnim kućama skrbi za majke, djecu i žrtve obiteljskoga nasilja. Oni su preuzeli sav posao i zaduženja da prvi prozor života u Hrvatskoj bude postavljen te tako svakomu djetetu pruži priliku za život, ali i sigurno odrastanje i odgovarajuću skrb. Prozor je postavljen sa strane Mošćeničke ulice, desno od ulaza u samostan sestara Pohoda Marijina, u blizini kazališta Trešnja, na oslikanom zidu iznad kojega je postavljena nadstrešnica. Prostor prozora života uređen je s posebnom pažnjom: postavljene su plišane lutke Isusa i Blažene Djevice Marije, raspelo te slika Majke Božje, a u središtu je krevetić s grijanim gelom. Kamera smještena unutar prozora nadzire isključivo krevetić, a ne vanjski prostor, čime se osigurava potpuna anonimnost majke koja ostavlja dijete.
Kako nam je rekla poglavarica samostana s. M. Alojzija Martinčević u prvim danima nakon otvaranja prozora mnogi su sa zanimanjem zagledavali novouređeni prostor uz njihov samostan, a bilo je i onih koji su zbog znatižele i otvorili vrata prozora života, pa se alarm u samostanu klauzurnih redovnica već više puta oglasio. Srećom, nije bila riječ o ostavljenom djetetu…
»Prozor života akcija je za život kojom izražavamo poštovanje prema najvišoj vrijednosti – ljudskomu životu. Tom se akcijom ne potiču majke na ostavljanje vlastite djece, nego se želi zaštititi zdravlje i život djece majki koje je egzistencija prisilila na donošenje tako teške odluke. Koncept prozora osigurava mjesto koje ima ugrađeno grijanje i ventilaciju gdje majka može anonimno ostaviti novorođenče. Prozor se otvara izvana i nakon otvaranja aktivira se alarm koji poziva redovnice na promptno i adekvatno zbrinjavanje djeteta. Potom se pokreću liječnički i upravni postupci, obavještava se socijalna služba, policija i Hitna pomoć«, stoji na stranicama udruge »Betlehem« te se ističe da su prozori života postavljeni i u brojnim europskim zemljama poput Poljske, Njemačke, Češke, Italije…
U subotu 1. veljače u večernjim satima prozor života blagoslovio je pavlin o. Marko Glogović, utemeljitelj udruge »Betlehem«, a prisutnima se obratila i predsjednica udruge Alberta Vrdoljak. »Nadamo se da će prozor života biti znak milosrđa, znak da uvijek postoji rješenje, da i majka i roditelji koji se nalaze u teškim i vrlo teškim situacijama uvijek imaju alternativu. Smrt i usmrćenje djeteta i njegovo odbacivanje nije ta alternativa, nego to može biti prozor života. Tu je svako djetešce dobrodošlo. Mi bismo naravno voljeli da ni jedno dijete ovamo ne dođe«, rekao je o. Glogović na svečanosti blagoslova prozora života, za koji je u najvećoj mjeri sredstva donirala obitelji Kraljević.
»Već u 15. stoljeću u Dubrovniku, Šibeniku i Zadru postojale su takozvane ‘obrtaljke’ – posebni prostori gdje su se mogla ostaviti neželjena djeca. Ta su djeca bila prihvaćena u zajednici i nazivana Bogorodičina djeca. Možemo reći da nastavljamo starovjekovnu tradiciju Hrvata u očuvanju vrijednosti ljudskoga života. Ovdje ćemo u prozoru života svakomu djetetu pružiti priliku za život. Hvala našim časnama koje su tu uz mene bile cijelo vrijeme«, rekla je predsjednica udruge »Betlehem«, u kojoj su zbog svojega dugogodišnjega iskustva rada s majkama svjesni da iza svake odluke ostavljanja djeteta u prozoru života stoji vrlo teška i problematična životna situacija.
Želja i nada udruge »Betlehem« jest da se u prozoru života ne ostavljaju djeca. »Cilj nam je da svojim radom i djelovanjem preveniramo takve odluke, ali za situacije u kojima su neizbježne želimo omogućiti prostor da se dijete na odgovarajući način zbrine kako ne bi nastradalo. Tom akcijom ne osuđujemo majke, nego ističemo kako upravo tim činom pokazuju da žele dobro svojemu djetetu, koje mu zbog emocionalnoga ili materijalnoga stanja ne mogu osigurati. Ne ulazimo u osude takvoga čina. Vjerujemo da je bolan i da ga nitko ne bi donio a da nije pritisnut teškim životnim situacijama«, poručili su iz udruge »Betlehem«.
Cijeli su obred blagoslova i svečanost otvaranja prozora života s unutarnje strane samostana, s druge strane prozora iz zasebne prostorije pratile sestre Pohoda Marijina, sedam zavjetovanih redovnica i tri novakinje koje će se 24-satno brinuti da priskoče u pomoć kada se dijete ostavi u prozor života. Zato ne će morati napustiti klauzuru, jer je prozor života smješten u dijelu samostana određenom samo za redovnice. Za projekt su dozvolu tražili i iz Zagrebačke nadbiskupije, koja je potvrdno odgovorila na njihov zahtjev, pa tako klauzurne redovnice odsad na konkretan način iskazuju majčinsku brigu te se u samostanu pronašlo mjesto i za dječje potrepštine.