ŠTO RODITELJI MOGU DJECI PONUDITI KAO ALTERNATIVU ZASLONIMA (1) U određivanju granica treba najprije biti strog prema sebi

Foto: Shutterstock

»Pokušati da taj naš ‘hodajući tornado’ ostane sjediti, da bude tih i neprimjetan na barem deset minuta čini se kao pravi podvig«, pišu pomalo i kroz šalu iz »Obitelji i medija« o izazovu s kojim se susreo svaki roditelj maloga djeteta želeći zajedno s njim makar nakratko na nekom javnom mjestu ostati neprimjetan. Iz »Obitelji i medija« roditeljima ipak poručuju da dobro promisle trebaju li baš u svakom takvom trenutku u ruke svojega djeteta staviti neki zaslon, ne bi li ga on, poput hipnoze, utišao i držao fokusiranim na ono što se događa u virtualnom svijetu.

»Neka onaj koji nikada nije pokušao iskoristiti televiziju i mobitel da bi umirio svoje dijete, znajući da se ona ponašaju kako treba samo kada dobiju najdraži crtani film, baci prvi kamen!« pišu slikovito iz »Obitelji i medija« i pozivaju roditelje da se svom tehnologijom koriste na pametan i umjeren način.

»Kada se ide nekamo izvan kuće, roditelji trebaju odustati od ideje da će biti neprimjetni te prihvatiti da su djeca – djeca. (…) Nije li sve to očito? Nije ako nam je glavna briga kako ‘ugasiti svoju djecu’«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«

»Ako se djeci dopušta tablet, treba odrediti i vrijeme koliko mogu biti pred njim. I tu treba biti najprije strog prema sebi«, podsjećaju iz »Obitelji i medija«, znajući i koliki su roditelji u tom pogledu popustljivi jer ne žele rastužiti svoje dijete.

Djeca su – djeca

»Odricanje od tableta, televizije i videoigara znači i prihvaćanje ‘rizika’. Jedan od njih je i odustajanje od savršeno mirnoga doma. Možda ćemo u tome moći uživati tek kasno navečer, kada djeca odu na spavanje. A kada se ide nekamo izvan kuće, roditelji trebaju odustati od ideje da će biti neprimjetni te prihvatiti da su djeca – djeca. (…) Nije li sve to očito? Nije ako nam je glavna briga kako ‘ugasiti svoju djecu’«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«.

Napominju i da bi roditelji, kada se u njihovu životu pojave djeca, jednostavno trebali shvatiti da »život kakav je nekada bio« prestaje i da ako supružnici žele imati vrijeme koje je posvećeno njima samima, moraju organizirati kod koga će djeca biti, da bi oni imali vrijeme koje se doista može iskoristiti kao predah.

Najviše sat vremena u danu preporučuju stručnjaci kao vrijeme koje djeca u dobi od dvije do pet godina mogu provesti pred pametnim zaslonima. Prije te dobi, napominju iz Američke pedijatrijske akademije, ne postoji nikakav razlog da bi se neki zaslon uopće trebao naći ispred djeteta.