ŠTO RODITELJI MOGU DJECI PONUDITI KAO ALTERNATIVU ZASLONIMA (2) Pričanje priča, slikovnice, bojanke i »umjetnost flomastera«

Foto: Shutterstock

Kao dobra alternativa sveprisutnim pametnim telefonima i tabletima djeci se mogu ponuditi i stripovi, slikovnice, lutke, dječje društvene igre. To su stvari koje u digitalnoj epohi treba nanovo otkriti, podsjećaju iz »Obitelj i medija« i potiču: »Ako su se djeci sve te stvari sviđale u prošlosti, kada tableti nisu postojali, zašto im se ne bi sviđale i danas?«

»U kući nikada ne bi trebalo nedostajati olovaka, flomastera, papira, bilježnica i bojanki. Posebno malena djeca vole crtati. Naravno, da bi ona počela cijeniti takvu ‘umjetnost’, njihovi im roditelji sve to trebaju predstaviti.

»Ali kada dođemo u kušnju da dijete posjednemo pred zaslon čitavu jednu večer – jer znamo da se djeca nikada ne mogu izmoriti, a kao i odrasli i ona mogu postati ovisna – prisjetimo se samo da će ona samo danas biti tako malena«, potiču iz »Obitelji i medija«

Ako im u ruke damo tablet svaki put kada se pojavi neka slobodna minuta, ni djeca ne će prihvaćati ništa drugo osim njega«, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«. Pričanje priča je važno, ne samo zbog uključivanja dječje mašte koja se ne aktivira pred pametnim zaslonima, nego i kao priprema za komunikaciju i dijalog koji će im trebati kada odrastu. Korisno je i s djecom razgovarati o tome kamo se ide – na izlet, u restoran, u crkvu – i kakva su ondje pravila ponašanja. »Što ih više na taj način osnažujemo, što ih više tretiramo kao racionalna ljudska bića koja mogu misliti, to će ranije djeca doista i početi shvaćati stvari o kojima im govorimo«, objašnjavaju iz »Obitelji i medija«.

Nadalje, ne treba očekivati ni da se djeca mogu prikovati za jedno mjesto na dulje razdoblje. »Doista jest iscrpljujuće provesti čitavu jednu večer uz dijete, prateći ga dok ono otkriva svijet oko sebe, dok trči, dok sve pokušava dodirnuti. Tablet se zato i čini kao puno udobnije rješenje. Ali kada dođemo u kušnju da dijete posjednemo pred zaslon čitavu jednu večer – jer znamo da se djeca nikada ne mogu izmoriti, a kao i odrasli i ona mogu postati ovisna – prisjetimo se samo da će ona samo danas biti tako malena. Zato je bolje prigrliti i iscrpljenost dok ona uče kako spoznavati, kako gledati u oči ljudima oko sebe. Igrajmo se s njima, pomozimo im u otkrivanju svijeta. Bol u leđima prilikom tih napora trajat će kratko jer djeca će odrasti prije nego što to roditelji uopće budu mogli zapaziti«, zaključuju iz »Obitelji i medija«.

Devet sati u danu provode pred pametnim zaslonima djeca u dobi od 11 do 14 godina. Niz je kratkoročnih i dugoročnih posljedica prekomjerne upotrebe digitalne tehnologije u tako ranoj i razvojnoj fazi života. Za tu dob stručnjaci ne preporučuju više od dva sata provedena uz različite oblike zabave iz pametnih uređaja.