Zakon o mirovinskom osiguranju trebao bi biti pisan na razumljiv način za svakoga građanina, posebno zbog primjene načela da nepoznavanje zakona nikoga ne ispričava. Nažalost, on je u pojedinim odredbama nerazumljiv čak i školovanijim pojedincima, sindikatima, vodstvima političkih stranka, kao i brojnim samoproglašenim stručnjacima, uključivši i novinare. Zato ćemo pokušati na primjerima starosnih mirovina pomoći građanima u izboru dana odlaska u mirovinu, ali i upozoriti sve javne strukture koje se »brinu« za sudbine umirovljenika.
Starosna mirovina – uvjeti do kraja 2024.
U članku 33. Zakona propisano je da pravo na starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 65 godina života i 15 godina mirovinskoga staža. Međutim, ta se odredba primjenjuje samo na muškarce. Za žene su propisani blaži uvjeti starosti u članku 180. Zakona u kojem piše da iznimno od članka 33. toga zakona pravo na starosnu mirovinu stječe žena kada navrši 15 godina mirovinskoga staža i u 2024. godini navrši 63 godine i šest mjeseci. Dakle, žene tijekom 2024. g. mogu ostvarivati pravo na starosnu mirovinu već od trenutka kada dožive 63 godine i šest mjeseci. Međutim to pravilo vrijedi samo do 31. prosinca 2024. Počevši od 1. siječnja 2025. žena može ostvarivati pravo na starosnu mirovinu tek kada navrši 63 godine i devet mjeseci. Za žene zakon svake godine uvjet starosti produljuje za tri mjeseca, sve do 1. siječnja 2030. kada će i za njih biti propisan uvjet starosti od najmanje 65 godina. Svrha je tih zakonskih odredaba primjena tzv. »izjednačavanja muškaraca i žena«.
Prijevremena starosna mirovina – uvjeti do kraja 2024.
U članku 34. Zakona propisano je da pravo na prijevremenu starosnu mirovinu ima osiguranik kada navrši 60 godina života i 35 godina mirovinskoga staža. I u ovom slučaju Zakon u članku 182. propisuje blaže uvjete samo za žene, za koje je dovoljno da ispunjavaju uvjete za prijevremenu starosnu mirovinu tijekom 2024. godine kada navrše 58 godina i šest mjeseci te 33 godine i šest mjeseci mirovinskoga staža. Taj uvjet vrijedi samo do 31. prosinca 2024. Počevši od 1. siječnja 2025. za ženu se traži stroži uvjet starosti s navršenih 58 godina i devet mjeseci i stroži uvjet mirovinskoga staža od 33 godine i devet mjeseci. Dakle, Zakon traži za žene svake godine najmanje tri mjeseca veću starost i najmanje tri mjeseca više mirovinskoga staža.
Posebno se upozoravaju osiguranici žene koje ispunjavaju uvjete starosti pred kraj godine, misleći da će im biti povoljniji prosjek plaća ako rade do 31. prosinca 2024. U tom im se slučaju pravo na starosnu ili prijevremenu starosnu mirovinu priznaje od 1. siječnja 2025. Nažalost, upadaju u zamku jer za godinu 2025. moraju ispunjavati uvjete starosti ili staža propisane za tu godinu, a oni su za tri mjeseca povećani. Tada im se može dogoditi da prva tri mjeseca na ispunjavaju uvjete starosti za obje mirovine, a za prijevremenu da ne ispunjavaju možda ni uvjete mirovinskoga staža. Dakle, ostaju bez mirovine, teoretski do najviše tri mjeseca. Međutim, ako se radi o ženi koja je prekinula radni odnos, a ne ispunjava uvjet mirovinskoga staža, može se naći u situaciji da uopće ne može ispuniti uvjet propisanoga staža, koji je ispunjavala u prethodnoj 2024. godini. To je stresna situacija jer je radni odnos prekinut primjerice 31. prosinca 2024., a u 2025. godini već se traži tri mjeseca više staža. Tada ovisi o milosti bivšega poslodavca, koji je nije obvezan ponovno zaposliti, posebice ako je već zaposlio zamjensku radnicu.
Takvi i slični primjeri potvrda su da hrvatski zakonodavci i mjerodavno Ministarstvo za mirovinski sustav brzopleto donose propise ili ih papagajski prepisuju, ne misleći da ti propisi određuju sudbine osiguranika koji tridesetak i više godina mukotrpno rade i državi plaćaju sve zakonske obveze (poreze i doprinose). Ne treba kritikom poštedjeti ni brojne sindikate, kao ni matice i udruge umirovljenika, koji takve i slične probleme ne primjećuju. Kritika se odnosi i na brojne političke stranke, koje se hvale svojim kadrovima s brojnim akademskim i znanstvenim titulama, često nepoznata podrijetla.