Iako suvremena društvena logika pojedinca često postavlja na pijedestal poretka, nepredviđene životne okolnosti, poput teške bolesti, često pokazuju koliko je svaki čovjek ne samo krhak, nego i potrebit brižnosti drugih. To je ujedno upozorenje koje je odaslala španjolska književnica Isabel Sanchez, koja je u knjizi »Pobrinimo se za sebe: U potrazi za ravnotežom između samostalnosti i ranjivosti« zapisala svoje iskustvo borbe s rakom. Knjigu je predstavio projekt »Obitelj i mediji«.
Autorica Sanchez napominje da je tek nakon promišljanja o svojoj bolesti shvatila da iza teške dijagnoze stoji niz faktora koji su povezani s pitanjem brige – za sebe i za druge, pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«.
»Društvo ulaže sve više novca u smrt, a ne u život, jer se unaprijed žele izbjeći problemi koji bi došli s nekom osobom u potrebi. Ne želi se shvatiti da potraga za zadovoljenjem individualnoga blagostanja ima za posljedicu iskustvo usamljenosti u boli i patnji«, upozoravaju iz »Obitelj i medija« na tragu španjolske autorice. Isabel Sanchez u svojoj knjizi govori i o Bogu kao »najvećem njegovatelju«. Ono što je Isus propovijedao prije dvije tisuće godina relevantno je i danas. Na tom tragu autorica osobito govori o pitanju praštanja. »Ono donosi olakšanje i onomu koji je učinio uvrjedu i onomu komu je uvrjeda nanesena. Oprost ne znači zaboravljanje i opravdavanje učinjene štete, nego je to korak naprijed koji traži otpuštanje od tereta zamjeranja i osvećivanja«, sažimaju iz »Obitelji i medija« poticaje španjolske autorice.
U zaključku knjige autorica Sanchez, napominju iz »Obitelji i medija«, govori o važnom pojmu – »revoluciji brižnosti«. Treba prepoznati stvarnu odgovornost koju svaki pojedinac ima za svojega bližnjega, što je vrlina koja je svojstvena samo čovjeku. »Budimo otvoreni za pružanje ruke. Stanimo na kraj kušnji neprestanoga promišljanja o samima sebi. Kada to učinimo, bit ćemo sretniji«, potiču iz »Obitelji i medija«.