TKO SU »HEJTERI« NA DRUŠTVENIM MREŽAMA (1) Internet ne može biti »odlagalište« za istresanje ružnih osjećaja i bijesa

Foto: Shutterstock

Verbalnim napadačima koji zaklonjeni anonimnim profilima na društvenim mrežama siju uvrjede, prijetnje i mržnju pozabavio se i projekt »Obitelj i mediji«. I u talijanskom javnom prostoru, koji su iz »Obitelji i medija« uzeli kao svojevrsnu studiju slučaja, postoji velik problem »hejtera« na društvenim mrežama. Njihovi su napadi često usmjereni i protiv obitelji, vjernika, ali i tradicionalnih vrjednota općenito, upozoravaju iz »Obitelji i medija«.

Budući da u stvarnom životu ne mogu nastupiti s toliko okrutnosti, »za mnoge je vrijeđanje drugih u internetskom prostoru svojevrsni ispušni ventil, bijeg od neriješenih problema, briga i anksioznosti«, upozoravaju iz »Obitelji i medija«

»’Hejteri’ su pisali komentare pune mržnje ne samo protiv ljudi koje uopće ne poznaju, nego i protiv koncepta rađanja više djece, kao nečega što nije dobro za društvo. Neki su optužili roditelje da to čine samo da bi dobili vladine potpore, drugi su se izrugivali da ti roditelji ne znaju što je kontracepcija. (…) Neki su komentari implicirali da roditelji velikih obitelji možda imaju mentalnih problema jer su se u ‘moderno doba’ odlučili imati puno djece. No da su ti anonimni komentatori te iste obitelji susreli u kinu ili u trgovinu, bi li imali hrabrosti sasuti im sve to u lice?« pitali su iz »Obitelji i medija«.

Internet, a osobito društvene mreže, mjesta su iluzija na kojima netko može zadavati drugima verbalne udarce i ostati anoniman. Bez ikakve zadrške u tom se prostoru – kada dođe do nekoga neslaganja – odmah poteže za oštrinom, što u stvarnom životu, u komunikaciji licem u lice, vjerojatno i ne bi bio prvi potez, napominju iz »Obitelji i medija« i zaključuju: »Za mnoge je vrijeđanje drugih u internetskom prostoru svojevrsni ispušni ventil, bijeg od neriješenih problema, briga i anksioznosti. Budući da s tako velikom okrutnošću i arogancijom ipak ne mogu nastupiti u stvarnom svijetu, internet se pokazuje kao pouzdano ‘odlagalište otpada’ gdje se istresaju ružni osjećaji i bijes.«

Između 70 i 80 % korisnika društvenih mreža susrelo se u virtualnom prostoru s komentarima koji se mogu staviti u kategoriju vrijeđanja, grubosti i mržnje, pokazalo je više istraživanja čije je rezultate u listopadu objavila njemačka platforma za obradu i tumačenje podataka »Statista«.