Gorke su bile i »posljednje stranice« 2021. godine jer je zabilježeno da je u svijetu te godine ubijeno 22 misionara: 13 svećenika, jedan redovnik, dvije redovnice i šest vjernika laika. Objavila je to 30. prosinca 2021. misijska agencija Fides sa sjedištem u Vatikanu. Najveći je broj ubijenih na afričkom kontinentu: 11 misionara, od kojih sedam svećenika, dvije redovnice i dva laika. U Amerikama je ubijeno sedam misionara – četiri svećenika, jedan redovnik i dva laika, tako da se posljednjih godina Afrika i Amerike »izmjenjuju« na tragičnom prvom mjestu po broju ubijenih. Prema podatcima agencije Fides od 2000. do 2020. godine u svijetu je ubijeno 536 misionara, a već dugo taj popis ne obuhvaća misionare u užem smislu riječi, nego nastoji zabilježiti imena svih kršćana – katolika koji su na neki način sudjelovali u pastoralnom djelovanju Crkve, a ubijeni su na nasilan način, no ne nužno iz mržnje prema vjeri (in odium fidei). Zbog toga se ne govori o »mučenicima«, nego o »svjedocima«, što je i etimološko značenje grčke riječi »martyr«, pa Fides time daje do znanja da ovim popisom ne ulazimo u eventualnu prosudbu Crkve o njihovu svetu životu, a pojam »misionar« proteže se na sve krštenike koji su po sakramentu krštenja, bez obzira na njihovu ulogu i službu u Crkvi, pozvani biti evangelizatori – širitelji evanđeoske poruke u svijetu.
O životu i okolnostima smrti nekih ubijenih svjedoka vjere Fides je uspio doznati tek nekoliko informacija, ali za sve se zna da su bili poznati po svojim djelima i životu za Krista i da su često u nasilnim društvima ili okruženjima bili na prvoj crti zauzimanja protiv društvene nejednakosti, iskorištavanja, moralnoga ili okolišnoga razaranja – baš na mjestima gdje su jači i moćniji ugrožavali najranjivije ne poštujući ljudski život i dostojanstvo tih ljudi. Tako su i protekle godine svećenici, redovnici, redovnice i laici bili svjesni čemu se izlažu jer su mnogi od njih rođeni u zemljama u kojima su ubijeni ili su tamo djelovali dugo, ali »ni onda kada je sve savjetovalo da šute, da se povuku, da ne ispovijedaju vjeru, nisu mogli ne svjedočiti«, rekao je papa Franjo u Budimpešti 14. rujna 2021. Zato su od Afrike do Amerike, od Azije do Europe s braćom i sestrama dijelili svakodnevni život, sa svim rizicima i strahovima, nasiljem i teškoćama donoseći male geste kršćanskoga svjedočanstva kao klicu nade.« Riječ je o »običnim« župnicima u Africi i Americi koje su mučili i oteli zločinci koji su tražili novac ili su pak mislili da će doći do lagane otkupnine, ali i da će neke od njih ušutkati jer su govorili protiv njihova kriminala. Bili su to svećenici, redovnici i redovnice, vjernici laici koji su se trudili i ulagali puno napora u karitativni rad, oni koje su ubili oni kojima su pomagali, oni koji su mladima u školi pomagali kako bi izgradili svoju budućnost – od Haitija preko Francuske do Venezuele i Južnoga Sudana i drugih zemalja. Mnogi su među njima bili vjernici laici, svi oni »nisu mogli ne svjedočiti« snagom svoga života koji su darovali za Ljubav i iz ljubavi boreći se svaki dan za mir, boljitak, opće dobro braće i sestara u nevolji. O nekima od njih pisat ćemo u ovom broju, a u sljedećem broju našega tjednika govorit ćemo o svim svjedocima vjere za Krista i Crkvu koji su se našli na tom popisu, koji je zapravo tek »vrh ledene sante« budući da je popis Fidesa uvijek tek djelomičan jer se na njemu ne nalaze neprovjerene informacija o daleko većem broju ubijenih vjernika u svijetu.
Unatrag tri desetljeća 24. ožujka, na dan ubojstva mons. Oscara Arnulfa Romera, nadbiskupa San Salvadora koji je svetim proglašen 14. listopada 2018., Papinsko talijansko misijsko djelo predložilo je »Dan misionara mučenika« na koji se u spomen na njih moli, razmatra, posti i čine djela ljubavi. A 10. svibnja 2021. papa Franjo objavio je apostolsko pismo »Antiquum ministerium« kojim uvodi službu katehete – vjeroučitelja, priznajući joj službeno temeljnu ulogu u evangelizaciji, posebno u zemljama i među narodima prve evangelizacije.
Neki su od njih uzdignuti na čast oltara, za neke je pokrenut postupak proglašenja blaženima i svetima, a mi podsjećamo na one koji su ubijeni u 2021. godini jer »suvremeni čovjek radije sluša svjedoke negoli učitelje«, rekao je papa Pavao VI. u enciklici »Evangelii nuntiandi«, a ponovio papa Franjo 18. svibnja 2013.: »Današnji svijet jako treba svjedoke. Ne toliko učitelje, nego svjedoke. Ne govoriti puno, nego govoriti cijelim životom.« Upravo su to učinili ti vjeroučitelji čije životne priče treba zapamtiti, čuvati i slijediti.
U Africi su u 2021. godini ubijena dva vjernika laika: u Srednjoafričkoj Republici poginuo je 20-godišnji Omer Dalyom Dallet u eksploziji mine 5. svibnja 2021. dok se vozio u automobilu s misionarom Katoličke misije Niem, koji je uz još jednoga suputnika ranjen. Omer Dalyom Dallet bio je pomoćnik svećeniku odgovornomu za rad ambulante. Omer nije trebao ići na put. Misionar ga je upozoravao na opasnost od mina, ali ga je povezao na njegovu molbu budući da je htio posjetiti sestru u bolnici. Otprilike 10 kilometara od Niema u blizini sela Zakua auto je naišao na minu, a u eksploziji je poginuo samo Omer, čija je obitelj iskreno katolička i prakticira vjeru.
U Južnom Sudanu ubijen je vođa kateheta Peter Bata. S njim su 26. listopada 2021. ubijene još dvije osobe u tijeku napada oružane skupine na katoličku župu Mupoi. Biskupija je od vlasti zatražila da zajamči sigurnost i da se poštuje nacionalno i međunarodno pravo za sve ljude te da se vrate sva oteta dobra biskupije i župa, među kojima i one u Mupoi, a da se svi zločinci uhite i kazne.
Biskupija Tombura-Yambio u Južnom Sudanu krvari zbog građanskoga rata koji ne prestaje već godinama na cijelom nacionalnom području. Agenciji Fides iz Biskupijske su kurije poslali imena 16 vjeroučitelja, vođa vjerničkih skupina i pastoralnih djelatnika koji su ubijeni 2021. u ratnim sukobima. Uz njihova je imena biskup Edward Hiiboro Kussala istaknuo: »Svi su ubijeni nasilno oružjem! Uzeti na ciljnik i ubijeni hitcem iz pištolja jer su rekli istinu djelima mira!« To su vjeroučitelji Luke Asogorenge i Claudio Leopard, mladi vođa grupe John Babayo, vjeroučitelji Matthew Paul, Moses Batingbayo Angelo, Matthew Minisare i Andrew Suanyo, duhovni vođa Santo Paingo, Mary Nako iz Katoličke akcije, vjeroučitelj Charles Ueyo, član župnoga vijeća Atilio Gadia, zborovođa William Tere, duhovni vođa Peter Maakara, vjeroučitelj Henry Romai te vjeroučitelji biskupije Malakal Juliano Ambrose Otwali i Arop Okew.
I u Amerikama su ubijena dva laika. Simón Pedro Pérez López, domorodac iz plemena Tzotzil, kateheta župe svete Katarine u Pantelhu u biskupiji San Cristóbal de las Casas (Meksiko), ubijen je pucnjem iz pištolje u glavu ujutro 5. srpnja 2021. U tom je času sa sinom bio na tržnici Simojovel, no bez obzira na to ubojica na motociklu pucao je na njega i pri tome ranio još dvije osobe. Sva su trojica prevezana u bolnicu, a vjeroučitelj Simón Pedro je preminuo. Bio je kateheta, promicatelj i branitelj prava domorodačkih naroda i svim je srcem podupirao zajednicu pomažući joj da ne odustane od svojih prava i da hrabro traži da se ona poštuju. Nikada nije bio nasilan i sve je svoje akcije provodio mirno. Bio je i predsjednik građanske organizacije »Abjejas de Acteal« čiji su članovi mirno tražili pravdu nakon pokolja 45 nevinih pripadnika naroda Tzotzil, među kojima su većina bili žene i djeca. Ubijeni su u crkvi 1997. godine, a prema pisanju Fidesa iz priopćenja biskupije San Cristóbal de las Casas nakon ubojstva su izjavili: »Krv Simóna Pedra i svih ljudi koji su ubijeni neka bude sjeme za oslobođenje naroda, za ponovno buđenje svijesti u borbi za mir, za izgradnju bolje budućnosti za dječake i djevojčice domorodce koji trpe zbog isključivanja, progona i prisilnoga raseljavanja. Krv viče mir, krv viče pravda, ali ne viče osveta.«
U Peruu je u subotu 24. travnja 2021. umrla talijanska misionarka laikinja Nadia de Munari, volonterka projekta »Operacija Mato Grosso«, nakon što je 21. travnja pretrpjela brutalni napad mačetama dok je spavala. Ubojice su ju ubile tijekom krađe. Nadia de Munari imala je 50 godina, a napali su je u siromašnoj četvrti Nuevo Chimbote, velikom urbanom aglomeratu na periferiji grada. Nakon što su ju još živu pronašli teško ozlijeđenu ujutro nakon noćnoga napada, prevezena je u bolnicu i operirana. Preminula je zbog težine rana koje je zadobila po cijelom tijelu. Mons. Ángel Francisco Simón Piorno, biskup biskupije Chimbote, izjavio je da je riječ o užasnom zločinu koji je doveo do konsternacije u cijeloj biskupiji. Mons. Piorno dodao je da je Nadia de Munari bila odgovorna za šest vrtića i osnovnu školu za 500 djece, kao i za menze i pučke kuhinje za siromašne. Osim što se brinula da do maloljetnika i njihovih majki koje su siromašne dođe besplatna hrana, njezina »Operacija Mato Grosso« brine se i za trajni socijalni rad s najsiromašnijima. Nakon preminuća uhićen je jedan mladi Peruanac koji je priznao da je on ubojica i da ju je ubio jer se probudila dok joj je krao mobitel.
Premda Fides bilježi ubojstva onih koji su život žrtvovali povezani s nekom crkvenom zajednicom, ne prešućuje ni one koji su svoje živote kao vjernici darovali zbog drugih ne vodeći računa o svom životu. Takav je bio i 42-godišnji Michele Colosio iz Borgosatolla u Italiji, ubijen 11. srpnja 2021. u San Cristobal de Las Casasu, gradu u pokrajini Chiapas. Pogođen je s više hitaca pištoljem koje je u njega ispalio neki čovjek na motorkotaču. U mladosti je studirao i radio kao radiolog u jednoj talijanskoj bolnici, a 2011. otišao je u Meksiko, gdje se zauzimao za promicanje prava na zdravlje. Na području na kojem je nasilje rašireno Michele Colosio istaknuo se po svom osmijehu i svom služenju svima koji su bili »posljednji od posljednjih«. Kao katolik nije svoje djelovanje vezao ni uz jednu crkvenu ustanovu, ali ga je u Južnu Ameriku doveo njegov životni put na kojem je koordinirao različite projekte odgoja i obrazovanja djece u najsiromašnijim ruralnim područjima brinući se za malu farmu i uzgoj domaćih životinja. Bio je uvjeren da »moramo darivati, moramo pomagati, moramo se sjediniti kao narod braće, bez obzira na razlike u jeziku, granicama i boji kože«.