Pozdrav. Jedna naša obiteljska prijateljica koja je puno molila za članove naše obitelji nedavno je preminula. Zapitali smo se tko će sada moliti za nas, jesmo li zaista izgubili našu veliku moliteljicu, a onda pomislili da nas sigurno zagovara i s nebesa, jer smo sigurni da je u raju. Može li pokojna osoba moliti za nas?
Obitelj iz Benkovca
Dok govori o »zajedništvu nebeske i zemaljske Crkve«, Katekizam Katoličke Crkve navodi »tri stanja Crkve«: neki od Isusovih učenika putuju zemljom, drugi se kada umru – čiste, »a neki su proslavljeni motreći ‘jasno trojedinoga Boga kakav jest’« (KKC, 954), pri čemu »ipak svi dijelimo zajedništvo u istoj ljubavi prema Bogu i bližnjemu te pjevamo istu pjesmu slave našemu Bogu«. »Jer svi koji su Kristovi, imajući njegova Duha, tvore jednu Crkvu i među sobom su sjedinjeni u njemu«, a »jedinstvo putnika s braćom koji su u Kristovu miru usnuli nipošto se ne prekida, dapače, prema trajnoj vjeri Crkve, jača se priopćivanjem duhovnih dobara« (KKC, 955).
Stoga se može – što čini Katekizam u broju 956 – govoriti i o »zagovoru svetih« koji, »po tome što su nebesnici prisnije sjedinjeni s Kristom, čvršće utvrđuju cijelu Crkvu u svetosti«. »Oni kod Oca ne prestaju za nas posredovati, prikazujući zasluge koje su stekli na zemlji po Kristu Isusu, jedinom posredniku između Boga i ljudi. […] Stoga njihova bratska briga mnogo pomaže našoj slabosti« (KKC, 956). Na to su uputili i sveti Dominik i sv. Terezija od Djeteta Isusa. Sveti je Dominik rekao: »Ne plačite! Bit ću vam korisniji poslije smrti i uspješnije ću vas pomagati nego za svojega života«, a sv. Terezija: »Svoje ću nebo provoditi čineći dobro na zemlji.«