Kako u svijetu koji sve smatra relativnim i privremenim govoriti o braku kao cjeloživotnom putu i nerazdruživu odnosu? Pitanje je postavio projekt »Obitelj i mediji« i kao odgovor ponudio tri knjige koje bi pomogle u »kristaliziranju« odluka svih mladih koji se oko braka možda dvoume.
»Šest dobrih razloga da se ne razdvojimo – Obitelj između slobode i odgovornosti« naslov je knjige koju je kao argument za brak napisao Giuseppe Falco prije nekoliko godina. Premisa knjige talijanskoga autora jest da je doživotna vjernost supružnika puno sretnija opcija od modernoga relativističkoga poimanja koje brak gleda kao jednu od »pukih životnih faza«.
»Oni koji se suoče s krizom u braku i na kraju se rastave trebaju znati da i tada imaju posla s teškoćama i ranama od kojih ne pate samo oni, nego i njihovi bližnji«.
Snažne argumente u prilog bračnomu zajedništvu projekt »Obitelj i mediji« pronašao je i u knjizi »U devet sati na mjesecu – Hod kroz nesavršenu ljubav« španjolskoga autora Daniela Arase iz 2020. godine. Riječ je o autorovih ukoričenih 50 godina braka. »Dvoje ljudi koji su u braku pedeset godina svjedoče da prava ljubav nije fantazija ili iluzija, nego je ostvariva. Može ju se izgraditi unatoč nesavršenostima supružnika. To je i svjedočanstvo mladima koji se suočavaju s izazovima, razočaranjima i neuspjelim odnosima«, piše »Obitelj i mediji« o Arasinoj knjizi.
Američki autor Gary Chapman napisao je knjigu čiji naslov ima bajkovit prizvuk »I živjeli su sretno do kraja života – Šest tajni za divan brak«. No daleko od bajkovitih maštanja autor pokazuje da i najsnažniji brakovi mogu imati probleme. Tajna je u načinu na koji se supružnici suočavaju s bračnim izazovima. »Knjiga pomaže supružnicima u mnogim aspektima bračnoga života – ublažavanju sukoba, ubrzavanju obiteljske dinamike, upravljanju novcem, odgoju djece, čuvanju intimnosti…« pojašnjavaju iz »Obitelji i medija«.