Sjeme jedinstva kršćana, ispovjedaoci života koji ne poznaje kraja, jamstvo plodonosnosti naše nade – malo je koji rimski biskup tako uzvišenim riječima prozborio o svetim mučenicima Crkve kao što je to u buli proglašenja jubileja »nade koja ne blijedi« učinio papa Franjo. Osim što Papina poruka očituje mučeničko otajstvo – kršćansko jedinstvo satkano od ispovijedanja vjere i plodonosnosti djela – ona i poziva da se u jubilejskoj 2025. »zorno pokaže bogatstvo svjedočanstva tih mučenika«.
Nema mnogo Crkava u kojima bi se taj poziv mogao lakše ostvariti od Crkve u Hrvata: ne samo da je gotovo svaki pedalj tla Hrvatske, BiH i Boke kotorske natopljen krvlju mučenika – na što podsjeća i udbinska crkva Hrvatskih mučenika – nego i brojna hrvatska mjesta čuvaju zemne ostatke onih koji su se bez ostatka dali za Krista. Budući da bi hrvatske mučeničke moći i njihova počivališta bilo nemoguće iscrpno popisati, kao hodočasnički poticaj donosimo zemljovid znamenitijih relikvija mučenika za koje svjedoči sveta predaja ili priznanje stradanja za vjeru.
VOĆIN Iz enklave u pradomovinu
ZAGREB Kardinal na četiri kontinenta
U skladu sa Zakonikom kanonskoga prava, podno oltara hrvatskih crkava i danas se ugrađuju moći mučenika. Na taj je način u hrvatskim krajevima bez sumnje najprisutniji bl. Alojzije Stepinac, čije su moći rasprostranjene na čak četiri kontinenta.
TRSAT Pet apostola na Trsatu
Golem broj relikvijara u Hrvatskoj čuva se kako u katedralnim riznicama tako i u muzejskim fundusima. Posebno pak vrijedi istaknuti relikvijar Barbare Frankapan iz trsatskoga svetišta, u kojem se uz moći još tridesetak svetaca čuvaju relikvije pet svetih apostola.
VODNJAN »Sveta tijela« – srce mučeničke Istre
U srcu istarske mučeničke riznice, Vodnjanu, nalazi se i najveća zbirka relikvija u Hrvatskoj. Među moćima gotovo 300 svetaca crkva sv. Blaža čuva i relikvije sv. Petra i Pavla, Agate, Barbare, Erazma, Foške i Lucije.
SOLIN Relikvije koje je tražio papa Dalmatinac
Najveća zbirka relikvija mučenika s područja Hrvatske ne nalazi se u Hrvatskoj. Kosti istarskih i dalmatinskih mučenika po nalogu pape Ivana IV. otkupio je opat Martin 641. te ih pohranio u kapeli salonitanskoga biskupa sv. Venancija uz Lateransku baziliku.
SARAJEVO Sedamnaest mučenika bez zemnih ostataka
Rastaljeni ciborij s otiscima pet hostija iz crkve Kraljice Svete Krunice u Sarajevu jedini je opipljivi svjedok stradanja blaženih Drinskih mučenica. Relikvija prvoga reda nema ni od sv. Nikole Tavelića i bl. Francesca Bonifacija, sluga Božjih Krešimira Barišića, Antuna Dujlovića, Jurja Gospodnetića, Tomaša Češke i Placida Cortesea te službenica Božjih s. M. Kornelije Horvat, s. Lipharde Horvat, s. Geralde Jakob, s. Konstantine Mesar i s. Blande Stipetić.
VUKOVAR Sv. Bono, crkva sv. Filipa i Jakova • VOĆIN Bl. Anton Muzić, bazilika Pohođenja BDM • HRASTOVICA Sv. Bartol, crkva sv. Bartola • KRIŽEVCI Sv. Marko Križevčanin, crkva sv. Ane • ČAKOVEC Sv. Vinko, crkva sv. Nikole • KUZMINEC Sv. Kuzma i Damjan, crkva sv. Kuzme i Damjana
Sv. Mavro i Eleuterije, katedrala Uznesenja BDM • ROVINJ Sv. Eufemija, crkva sv. Eufemije • PULA Sv. Toma, Juraj, Bazilije i Teodor, katedrala Uznesenja BDM • SVETVINČENAT
Bl. Miroslav Bulešić, crkva Uznesenja BDM • VODNJAN Sv. Petar i Pavao, Agata, Barbara, Erazmo, Foška i Lucija, crkva sv. Blaža • LABIN Sv. Just, crkva Rođenja BDM